chastity2

راه و روش های زیادی برای حفظ و نگهداری از پاکدامنی وجود دارد و هر شخص با اراده ای می تواند از آلوده شدن به پلیدی ها و وسوسه هاس شیطانی خود را بازدارد.

شروین محمدی افزود: با توجه به آثار مثبت و متعدد پاکدامنی، نمی‌توان نقش آن را در موفقیت زندگی زناشویی نادیده گرفت. بهترین روش برای پی بردن به پاکدامنی افراد، تحقیق از افرادی است که فرد مورد نظر را می‌شناسند و در ضمن افراد امینی نیز هستند به علاوه، اگرچه ممکن است فرد بتواند بعضی از زوایای تاریک پیشینه‌اش را مخفی سازد، اما از طریق بعضی از رفتارهای ظاهری نیز می‌توان تا حدی به میزان پاکدامنی فرد پی برد.

تقویت خویشتن‌داری

این روانشناس تاکید کرد: یکی از مؤلفه‌های اصلی پاکدامنی، خویشتن‌داری در برابر وسوسه‌ها و محرک‌های جنسی است. خویشتن‌داری به معنای توانایی کنترل خود بدون نیاز به ناظر خارجی است. به عنوان مثال فردی که می‌تواند در برابر اصرار دوستانش به برقراری ارتباط با جنس مخالف مقاومت کند و تسلیم حرف‌های آنان نشود، از خویشتن‌داری بالایی برخوردار است. استفاده از راهکارهای تقویت خودکنترلی می‌تواند کمک‌کننده باشد. یکی از این راهکارها، انتخاب یک عادت بد و تلاش برای ترک آن است.

انتخاب دوستان مناسب

وی در ادامه گفت: معاشرت با افرادی که رفتارهای ناشایستی از قبیل دوستی‌های غیراخلاقی با جنس مخالف دارند، در دراز‌مدت ما را نیز به همان سمت سوق خواهد داد. با توجه به اینکه جوانان به میزان زیادی از دوستان خود تأثیر می‌پذیرند، انتخاب دوستان شایسته از اهمیت زیادی برخوردار است.

یادگیری مهارت نه گفتن

محمدی با بیان اینکه یکی از مهارت‌هایی که متأسفانه هنوز در فرهنگ ما خوب جا نیفتاده، مهارت نه گفتن است، تصریح کرد: اگر فردی یاد بگیرد که بدون احساس گناه و عذاب وجدان نه بگوید، می‌تواند در برابر درخواست دوستان سابقش مقاومت کند.

وی اجتناب از قرار گرفتن در موقعیت‌های خطربار و مشخص کردن خط قرمزها را از دیگر راهکارهای حفظ پاکدامنی ذکر و اظهارکرد:گاهی اوقات روابط ما به‌طور ناخواسته به سمت و سوی نامطلوبی پیش می‌روند. بهتر است هراز چندگاهی روابطمان را مورد بررسی قرار دهیم و خط قرمزهایمان را مشخص کنیم.

دوری از الکل و مواد مخدر

این روانشناس تصریح کرد: از آنجایی که استفاده از الکل و مواد مخدر موجب از کار افتادن نواحی مربوط به بازداری در مغز می‌شود، امکان برقراری روابط جنسی نامشروع و پرخطر در این موقعیت‌ها زیاد است. علاوه بر دیگر پیامدهای منفی، احتمال آلوده شدن به بیماری‌های مقاربتی را نیز افزایش می‌دهد.

نزدیک‌تر شدن به خداوند

محمدی در پایان گفت: اگر جوانی سعی کند رابطه خودش را با خداوند قوی‌تر کند، آرامش و لذتی را تجربه خواهد کرد که با هیچ لذت جسمانی قابل قیاس نیست و نمی‌گذارد که خوشی‌های زودگذر موجب از بین رفتن این احساس شوند. البته باید این نکته را نیز در نظر داشته باشیم، که در مورد بعضی از افراد ممکن است این مشکل به صورت اعتیاد درآمده و قابل درمان نباشد، در این صورت زندگی با چنین فردی اصلاً توصیه نمی‌شود. پس بهتر است از همان اول مسئله را با یک فرد متخصص در میان گذاشت تا با توجه به شرایط، بهترین تصمیم را اتخاذ کرد.