index.jpg6574674
خانم هایی که دچار سقط جنین شده اند از لحاظ روحی بسیار ضعیف و افسرده می شوند و باید اطرافیان هوای آنان را داشته باشند!

در برخورد با خانم هایی که به دلایل مختلف مجبور به سقط جنین شده اند، این شیوه رفتاری را داشته باشید.
1.حمایت خود را با غذا بردن برای آنها نشان دهید.
کریستین هیلکرهالینگزوورث : «افرادی که برای ما غذا می آوردند، دقیقا کاری که نیاز داشتیم را انجام می دادند. این نشان داد که چقدر می خواستند در زمانی که نمی توانستیم خودمان این کار را انجام دهیم، از ما مراقبت کنند.»
امیلی ساتن: «لطفا برای ما غذا بیاورید. هیچکس به ما حتی تعارف هم نکرد و این در حالی بود که نمی خواستم از روی مبل تکان بخورم. یک وعده غذای گرم به اندازه کل دنیا ارزش داشت.»
تسا بریس: «الان که یک سقط جنین داشته ام، یک غذای گرم عالی خواهد بود.»
اگر آشپز خوبی نیستید یا در نزدیکی آنها زندگی نمی کنید، می توانید از طریق رستورانی که غذا به منازل می فرستد، این کار را انجام دهید.
2.  بگویید که این اتفاق تقصیر آنها نیست. سعی نکنید با حرف زدن در مورد دلیلی که باعث سقط جنین شده، اعصاب آنها را بهم ریزید. خیلی از خانمها دنبال هر بهانه ای هستند تا خود را بابت این اتفاق سرزنش کنند و از آنجا که بدن آنها این بچه را حمل می کرده، اغلب اوقات خودشان را سرزنش می کنند. بیشتر سقط شدن ها قابل پیش بینی نیستند. بنابراین به این خانم بگویید که تقصیر او نبوده و هرگز سعی نکنید آنها را سرزنش کنید یا حرفی مبنی بر اینکه امکان جلوگیری از این اتفاق وجود داشته، به زبان نیاورید.
3. حرف هایی با مضمون «حداقل…» نزنید.
جنیفر رولند: «هرگز جمله ای که با حداقل شروع می شود، به زبان نیاورید.» یکی از دوستانم همین دیروز به من گفت: «حداقل جای خط زایمان روی شکمت باقی نماند!»
4.اگر از اسم بچه استفاده می کنند، با آنها همراهی کنید.
هیزل دایان فلینت: «پسر من سقط شده بود و مردم طوری از من فرار می کردند که انگار کار اشتباهی کرده ام. تنها چیزی که می خواستم شخصی بود که من را در آغوش گیرد و بگوید که کنارم می ماند. دوست دارم که مردم به «متیو» اسم بچه من اشاره دارند. لطفا اسم او را به من بگویید. اینکه باورکنم او فراموش شده خیلی دردناک است.»
5. اینکه از دست دادن یک بچه و غم و اندوه واقعی هستند را تائید کنید.
امی اس: «براساس اینکه سقط جنین چه زمانی رخ داده، این موضوع را بی اهمیت نشان ندهید. شش هفته یا شانزده هفته. احساس درد شدید است.»
6. چیزی بگویید.
دانیل فالا رگان: «فقط بی اعتنایی نکنید. حتی همین که بگویید متاسف هستید، کافی است. من از آن افراد از خانواده که هرگز به من تلفن نکردند، خیلی ناراحت شدم.»
7. از به زبان آوردن کلیشه هایی نظیر «هرچیزی به خاطر دلیلی رخ می دهد» یا «خدا این طور خواسته» دراین گونه موارد خودداری کنید.
کیت: «لطفا نگویید که هرچیزی به خاطر دلیلی رخ می دهد. من هنوز وقتی این جمله را می شنوم، می خواهم فریاد بزنم.»
8.یادتان باشد که پدرها هم به حمایت نیاز دارند.
جورج بیر:  «هم پدر و هم مادر در این مقطع ناراحت هستند. با اینکه این مادر است که از نظر جسمی هم آسیب را دیده، پدر هم دردهای احساسی خود را دارد و باید به اندازه مادر حمایت شود.»
9.حتی خواهر و برادرها. وقتی که نیاز است.
سارا ترایس: «خواهر و برادر ها را یادتان نرود. بچه مادرم سقط شده بود و آن بچه برای من و دیگر اعضای خانواده واقعا حقیقی و واقعی بود. او یک بچه بود. من روزها گریه کردم.»
10.اگر می خواهند، بگذارید در خلوت خود غصه بخورند.
ریچل جیزل: «حمایت کنید و تا جایی که می توانید درک داشته باشید. اما اگر مشخص است که آنها نمی خواهند با شما در این رابطه حرف بزنند، به این خواسته آنها احترام بگذارید.»
11. پیشنهاد برعهده گرفتن انجام وظایف و کارها را بدهید.
پینک رابین:” پیشنهاد بدهید که کارهای خانه نظیر شستن لباس ها را انجام می دهید. اگر اتاق بچه درست کرده اند، به آنها بگویید که در جمع کردن وسایل به خصوص اگر برای آنها دردناک است، کمک می کنید.”
12. اگر تجربه ای مشابه داشته اید، به آنها بگویید.
نانسی لورنز: «اگر خودتان با سقط بچه روبرو بوده اید، در مورد آن با افرادی که چنین تجربه ای داشته اند حرف بزنید و این خیلی کمک می کند. من دوستان زیادی داشتم که به طور خصوصی با من در این مورد حرف می زدند و این خیلی به من کمک کرد. مردم اغلب می گویند که خانم ها با هم رقابت دارند و مرتب پشت سر هم حرف می زنند و می گویند نمی توانند درک کنند که چطور خانمها در مواردی به هم نزدیک می شوند.»
13. آنها را در آغوش بگیرید.
امیلی:  «دست آنها را بگیرید و آنها را در آغوش بگیرید.»
هلند: «آنها را در آغوش گرفته و بگویید که این اتفاق بد و غیرعادلانه ای بوده که رخ داده است.»
14.کار خاصی برای آنها انجام دهید که برایشان ارزش و مفهوم دارد.
اشلی: «یکی از دوستانم بعد از سقط جنین من تی شرت هایی با طراحی های خاص برایم فرستاد. که هیچ ربطی به از دست دادن بچه من نداشتند ولی نشان می داد که دوستم چقدر من را می شناخته که می دانسته که یک زن متاهل بیست و هشت ساله به چه چیزی احتیاج داشته است.»
15. درمورد وقتی که سگ تان مرده، حرف نزنید.
امی: «می دانم که حیوانات تقریبا عضوی از خانواده هستند و وقتی می میرند، خیلی لحظه دردناکی است. ولی متاسفانه این درد را با سقط بچه مقایسه نکنید.»
16.یک کارت، پیام یا ایمیل بفرستید.
کریستن هیلکر هالینگزورث: «من قادر نبودم در مورد اتفاقی که برای ما رخ داده حرف بزنم. ولی هر پیام، ایمیل یا چیزی که دریافت کردم، خوشایند بود. همین که بدانیم شخصی به فکر ماست و برای ما دعا کرده، خیلی کمک می کند.»
17. بحث بچه های بعدی را به میان نیاورید.
ریحانه وین: «هرگز این را نگویید. برای اینکه ممکن است این اتفاق رخ ندهد و دیگر بچه ای به دنیا نیاید.»
18.از آنها بپرسید چطور می توانید حمایت کنید.
جنیفر ناواراو: «من تجربه سقط جنین داشته ام ولی اگر کاری باشد که امیدوارم شخصی برای من انجام داده، سوال در مورد این است که آیا چیزی نیاز دارم یا نه. حتی اگر آن شانه ای برای گریه کردن باشد.»
19.بدانید که هرگز این اتفاق را فراموش نمی کنند.
بکی بریتز: «یادتان باشد که آنها بچه خود را از دست داده اند. در سالگرد این اتفاق نزد آنها بروید و بگویید که یادشان هستید.»
20.یادتان باشد که این موضوع در مورد آنهاست، نه شما.
سیدنی: «بگذارید در آرامش این دوران ناراحتی را پشت سر بگذارند و همان طور که می خواهند و نیاز دارند، کنارشان باشید. نه آن طور که شما می خواهید.»
21. به آنها زمان بدهید
جن: «هرگز دوستتان را فراموش نکنید. دوستی که بچه اش را سقط کرده، ممکن است بخواهد که برای مدتی تنها باشد. زمان این درد را تسکین می دهد. اما اجازه ندهید که زمان در دوستی شما فاصله ایجاد کند. بگذارید که  این ماجرا شما را بیشتر به هم نزدیک کند.»