medication  and insulin syringe

دریک مطالعه ی جدید مشخص گردید ابتلا به دیابت نوع 2 با نتایج بدتری در آزمون های شناختی اندازه گیری  توانایی های  مرتبط با کنترل احساسات ، رفتاروتفکر همراه است. این پژوهش توسط محققان دانشگاه  Waterlooانجام گردید ونتایج آن در مجله ی Psychosomatic Medicineمنتشر شد

 این تحقیق اولین پژوهش جامع آماری از مطالعات موجود بروی ارتباط دیابت  نوع 2 و کاهش توانایی های خاص شناختی است که بنام  کارکردهای اجرایی یا executive functionشناخته می شوند.

کارکردهای اجرایی به توانایی مدیریت وکنترل عملکرد سطح بالای ذهنی یا اعمال هدفمند اطلاق می شود این  مهارت ها  درسالهای ابتدایی زندگی دیده نمی شوند و با رشد  سیستم  عصبی این مهارت ها کسب می گردند. کارکردهای اجرایی از بروز الگوهای تفکر همیشگی واکنش های عاطفی که باعث حرکت سریع زانو می شود و رفتارهای بازتابی مانند خرید ناگهانی یا دنبال نمودن خودکار نشانه های  اجتماعی جلوگیری می کند.

محققان با مرور 60 مطالعه  در این زمینه به مقایسه ی 9815 فرد مبتلا به دیابت  با 69254 فرد غیر دیابتی  (گروه کنترل) پرداختند و عملکرد این افراد را در آزمون های کارکردهای اجرایی با هم مقایسه نمودند.

به گفته ی Corrie Vincent  دانشجوی فوق لیسانس دردانشکده ی بهداشت عمومی وسیستم های بهداشتی  دانشگاه واترلو و نویسنده ی این مطالعه : این جنبه از عملکرد مغز بسیار مهم است زیرا ما با تکیه  بر این عملکرد می توانیم رفتاری مخالف با تمایلات طبیعی خود یا آنچه محیط اطراف ما را به سمت آن سوق می دهد، بروز دهیم. متخصصان سلامت بطور مداوم افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را به نظارت بر انتخاب مواد غذایی، اندازه گیری  قند خون و پایبندی به داروهای خود تشویق می کنند زیرا دیابت نوع 2 چنانچه بدرستی مدیریت نشود با کاهش کیفیت زندگی و عوارض میکرووسکولار و ماکروسکولار همراه خواهد بود.

پرفسور Peter Hallعضو هئیت علمی  دانشکده ی علوم کاربردی بهداشت در واترلو و نویسنده ی ارشد این مقاله می گوید: بسیاری از افراد مبتلا به دیابت ازمدیریت بیماری خود احساس فرسودگی می کنند و عدم توانایی در مدیریت این بیماری غالباً منبع نگرانی افراد خانواده ی بیمار و پزشک وحتی خود بیمار است، مشکل در حقیقت این است که مدیریت موثر دیابت به شدت با عملکرد اجرایی بیمار مرتبط است و اساساً افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دو برابر افراد عادی نیاز به کنترل عملکرد اجرایی خود دارند اما احتمالاً ازآنجائیکه این بیماری بروی مغز آنها تأثیر می گذارد، بخش های کمتری ازمغز این افراد از گزند  بیماری  در امان می ماند و به همین  دلیل در کنترل عملکرد اجرایی آنها  اختلال  ایجاد می شود.

تحقیقات اخیر نشان می دهد افراد مبتلا به دیابت بخصوص افراد مسن با انجام  فعالیتهای محرک قوه ی شناخت و فعالیت فیزیکی منظم می توانند بخش هایی از مغز را که مسئول  کنترل خود  self-controlاست و در بهبود عملکرد اجرایی نقش دارند را تقویت کنند.

خوشبختانه این افراد می توانند با انجام ورزش های ایروبیک و فعالیت های چالش زای شناختی مانند  یادگیری چیزهای جدید یا حل جدولهای سخت و سایر فعالیت های  حل مسئله ی دشوار به بهینه سازی بخش هایی از مغز که درعملکرد  اجرایی نقش دارد، کمک کنند. انجام این اعمال به سلامت مغز و بدن  کمک می کند.

 حدود 600 میلیون  نفر در سراسر دنیا به دیابت نوع 2 مبتلا هستند و انتظار می رود تا سال 2030 این آمار به 800 میلیون نفر برسد که این بیماری را به یک مشکل بهداشت جهانی در زندگی مدرن امروز تبدیل می کند.

منبع : diabetestma.org