exercise

پیش از هر چیز باید این مورد  را خاطرنشان کنیم که هیچ ورزشی، چربی  یک قسمت را از بین نمی برد، بلکه چربی همه قسمتها را ، می سوزاند. یعنی نمی توانیم انتظار داشته باشیم که با  انجام ورزش شکم مثلا درازو نشست، چربی شکم  آب شود  اما  لاغر نشود. و اما مطلب  این بخش در مورد  این است که چرا با وجود اینکه انقدر برای ورزش های ناحیه شکم  زمان می گذاریم و تلاش می کنیم، به نتیجه مطلوب نمی رسیم؟

۱ –  فرم نادرست بدن در زمان ورزش

اگر فرم بدن نادرست باشد، یک ورزش فوق العاده رو به یک ورزش بی اثر تبدیل می کند. مثلاً اگر در حرکت دراز و نشست، به جای اینکه به شکم فشار بیاوریم، فشار رو روی گردن بیندازیم، تقریباً هیچ فعالیتی روی شکم، انجام نمی شود. یا مثلاً اگر در شنای سوئدی، به باسن انحنا بدهیم، ماهیچه های شکم، کمتر درگیر ورزش می شوند. پس قبل از هر ورزش، فرم صحیح قرار گرفتن بدن رو یاد بگیرید.

۲ –  انجام ورزش های اشتباه

ما فکر می کنیم که اگر فقط دراز و نشست انجام بدهیم و تمام تمرکز و فشار رو بر روی شکم قرار بدهیم، چربی های شکم، به کلی آب می شوند. این تصور کاملاً اشتباه است. از ورزش پیلاتس کمک بگیرید و عمیق ترین لایه های شکم رو به فعالیت وادار کنید. شنای سوئدی، دوچرخه و حرکاتی که تمام بدن رو به حرکت وادار کنند، انجام بدهید. بدین ترتیب، شکم هم زودتر آب می شود. توصیه می کنیم که از توپ بدنسازی استفاده کنید زیرا با به چالش کشیدن شما در حفظ تعادل بدن، شما رو مجبور می کند تا کار بیشتری بر روی نواحی شکم، پهلو و کمر انجام بدهید.

۳ –  دم و بازدم نادرست و ناکافی

نفس کشیدن صحیح از ارکان تمام ورزش ها و مخصوصاً ورزش های شکم است. شکم در پشت چندین لایه پوست قرار دارد. تنفس نادرست باعث می شود که دیواره شکم به سمت بیرون برآمده شود. در حالی که ما می خواهیم، شکم رو به داخل بکشیم و عضلات شکم رو منقبض کنیم. تنفس صحیح در حین ورزش یعنی اینکه با عمل دم، هوا رو به داخل ریه ها بکشیم و برای حرکت آماده شویم. سپس حرکت رو شروع کرده و در حین اینکه شکم رو به داخل می کشیم، بازدم رو انجام بدهیم و ریه ها رو خالی کنیم. این کار رو به طور منظم و با هر حرکت باید انجام بدهیم. نباید از صحیح بودن تنفس غافل بشویم تا انرژی رو هم به درستی بسوزانیم.

۴ –  رژیم غذایی نادرست

هر قدر که برنامه غذایی سالم تری داشته باشید، آب کردن چربی شکم هم راحت تر می شود. تا زمانی که چربی غذا زیاد باشد، ماهیچه های زیر لایه های چربی شکم، فرصتی برای نشان دادن خود پیدا نمی کنند. برای گرفتن نتیجه بهتر، مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده (مثل نان سفید، پاستا) و شکر رو کمتر کرده و تا جایی که می توانید چربی ترانس مصرف نکنید زیرا این مواد غذایی، بالاخص در ناحیه شکم، ذخیره شده و چربی این ناحیه رو افزایش می دهند.

توصیه می شود که از مواد غذایی پروتئینی مثل حبوبات، گوشت سفید، گوشت قرمز کم چرب و لبنیات کم چرب، و نیز از میوه ها و سبزیجات غیر نشاسته ای، بیشتر استفاده کنید.

۵ –  چسبیدن به یک ورزش تکراری

انجام یک ورزش تکراری در هر روز و تغییر ندادن تعداد حرکت یا تغییر ندادن سنگینی وزنه یا دمبلی که استفاده می کنید، یک اشتباه بزرگ است. بدن ما به ورزشی که می کنیم، عادت کرده و خودش رو وفق می دهد. چه در باشگاه ورزش کنید و چه در محیط منزل خودتون، همیشه باید در ورزش کردن، تنوع رو رعایت کنید. از کجا بفهمیم که زمان مناسب برای تغییر ورزش فرا رسیده است؟ اگر بعد از ورزشی که انجام می دهید، بدن تون کوفته نمی شود، یعنی به نقطه ای رسیده اید که بدن به اون ورزش عادت کرده است و باید بدن رو با چالش جدیدی آشنا کرد.

 با پنج مورد از اشتباهاتی که در حین ورزش های شکم، مرتکب می شویم و ما رو از نتیجه گرفتن باز می دارند، آشنا شدید. سایر اشتباهات رو در پست بعدی نکات ورزشی، با شما در میون می گذاریم.

فراموش نکنید که این نکات رو رعایت کنید تا از زحمات تون نتیجه بگیرید.

منبع : yeka.ir