images.jpg75675

 به هنگام آلوده شدن هوا و یا هجوم ریزگردها بسیار باید مراقب اطفال بود تا دچار پیامدهای ناگوار این قبیل آلودگی ها نگردند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز ضمن بیان این مطلب افزود: به گزارشات و توصیه های سازمان هواشناسی و حفاظت محیط زیست و مراکز بهداشتی مرتباً توجه فرمایید.

دکتر سید محمد علوی گفت: اگر به علائمی نظیر سوزش چشم، تنگی نفس یا سنگینی قفسه سینه دچار شدید خودتان را از هوای آلوده دور نگه دارید و حتی المقدور سعی کنید در روزهایی که آلودگی هوا وجود دارد از منزل خارج نشوید. زیرا غلظت آلودگی هوا در منزل بمراتب از هوای بیرون کمتر است.

وی گفت: اگر مجبور به خروج از منزل هستید صبح زود یا غروب از منزل خارج شوید زیرا تولید اُزن در اثر تابش نور خورشید بیشتر است همچنین از ورزش و فعالیت در هوای آلوده اجتناب کنید زیرا تنفس زیاد و سریع آلودگی بیشتری را در ریه ها سبب می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: اگر از داروهای ضد آسم و تنگی نفس قبلاً استفاده کرده اید در هوای آلوده حتماً مصرف آنها را فراموش نکنید.

وی افزود: اگر مبتلا به بیماریهای مزمن قلبی و یا ریوی هستید حتماً به پزشک خودتان مراجعه نموده یا از ایشان مشاوره بخواهید همچنین اگر تا کنون مبتلا به علائم تنفسی نشده اید تصور نکنید که آلودگی هوا بر شما اثر ندارد بلکه اثرات آلودگی هوا در افراد مختلف واکنشی متفاوت دارد، برخی دیرتر ممکن است دچار علائم شوند.

رییس مرکز بهداشت استان خوزستان اضافه کردند: کودکان به آلودگی هوا حساس تر هستند و ممکن است آنها دچار علائمی چون برونشیت و گوش درد شوند لذا از خروج از منزل آنها در مواقع غیر ضروری اجتناب کنید. با کاهش آلودگی هوا افراد بدون زمینه مشکلات تنفسی از مشکلات تنفسی رها می شوند ولی افراد دارای بیماری زمینه ای ریوی همچون آسم، تنگی نفس، برونشیت مزمن، و بیماری های قلبی و عروقی ممکن است تا مدت ها از مشکلات تنفسی ناشی از آلودگی رنج ببرند.

دکتر علوی در پایان گفت: در مورد قطع داروهای خود حتماً با پزشکان خود مشاوره نمایند. اگر در روزهای بعد از شروع تنگی نفس یا سرفه ناشی از آلودگی هوا دچار تب یا خلط چرکی یا دچار لرز شدید، از خود درمانی اجتناب و حتماً به پزشک مراجعه کنید.

 

منبع : هفت سیب