14

نور آبی، هنگام شب جلوی ترشح هورمون ملاتونین (هورمون مخصوص خواب ) را می گیرد. این هورمون ریتم طبیعی روز – شب را تنظیم می کند.  لامپ های کم مصرف از جمله وسایلی هستند که در سالهای اخیر در همه منازل دیده می شوند و این اقدام مناسب دولت باعث جلوگیری از هدررفتن میلیاردها تومان از سرمایه های کشور شده است . اما همچون سایر وسائل و تکنولوژی ها، این لامپ ها نیز باید در جا و زمان مناسب مورد استفاده قرار بگیرند.بررسی های پژوهشگران نشان می دهد که لامپ های کم مصرف می توانند در خواب انسان اختلال ایجاد کنند و در نتیجه سلامتی مردم را به خطر بیاندازد.البته پژوهشگران می گویند باید بین لامپ های کم مصرف با نور سفید گرم و نور سفید سرد تفاوت قائل شد. تفاوت میان نور سفید گرم و سرد به خاطر دمای نوری آنهاست.

نورهای سفید گرم متعلق به دمای رنگی 2,500 – 3,200 درجه کلوین هستند و نورهای سفید سرد دمای رنگی بالای 5000 درجه کلوین دارند. این لامپ ها را می توان از نورشان شناخت. در لامپ های سفید گرم، نور زردی وجود دارد در حالی که لامپ های سفید سرد، بسیار روشن هستند و نور زردی ندارند. نور سرد لامپ های کم مصرف مانند نور خورشید بخش آبی بسیار زیادی دارد و همین قضیه می تواند به ناراحتی هایی برای بدن منجر شود؛ از جمله اختلالاتی که در خواب انسان رخ می دهد.

متخصصین می گویند که به هنگام شب بخش آبی نور باید کمتر از زمانهای دیگر باشد. دلیل این امر هم از این قرار است که نور آبی، هنگام شب جلوی ترشح هورمون ملاتونین (هورمون مخصوص خواب ) را می گیرد. این هورمون ریتم طبیعی روز – شب را تنظیم می کند. ملاتونین باعث می شود که انسان با تاریک شدن هوا احساس خستگی کند و بدن آماده خوابیدن شود.

نتایج تحقیق 10ساله پژوهشگران روی چشم افراد نشان می دهد که بدن، بسیاری از اطلاعاتش را از طریق چشم دریافت می کند؛ مثلا این که آیا هنوز روز است یا شب، الان زمستان است یا تابستان. نور آبی به طور خاص روی چشم تاثیر می گذارد. وجود نور آبی برای بدن به این معناست که هنوز روز است و بدن باید بیدار بماند.

پس برای این که دچار اختلالات خوابی نشوید بهتر است هنگام شب از لامپ های کم مصرفی استفاده کنید که نور سفید گرم دارند یا این که حداقل قبل از خواب برای روشنایی اتاقتان از این نور استفاده کنید. مثلا دستشویی منزلتان، که حتما قبل از خواب سری هم به آن می زنید، لازم نیست مانند روز روشن باشد بلکه تنها یک لامپ کم مصرف با نور سفید گرم برای آن کافی است.

منبع-برترینها