images.jpg5326474

چرا اکثر افراد در زمستان دچار سردی جنسی و کاهش میل جنسی می شوند؛علت این امر چیست؟

 فرارسیدن فصل سرما برای کسانی که از افسردگی فصلی رنج می‌برند مشکلات زیادی به همراه دارد.

به گزارش پایگاه خبری دکترسلام و به نقل از سایت «لو پوان»، حدود 15 تا 35 درصد مردم در طول فصل پاییز و زمستان دچار علائم افسردگی فصلی می‌شوند.

افسردگی فصلی به یک دورهٔ افسردگی ماژور گفته می‌شود که اصلی‌ترین مشخصهٔ آن بروز سالانهٔ این حالت در یک دورهٔ مشخص است. علائم این افسردگی بطور معمول در ماه مهر آغاز و در فروردین یا اردیبهشت پایان می‌پذیرد.

این علائم عبارت‌اند از: افسردگی، بی‌حالی و سستی، نیاز به خواب بیشتر، کاهش انگیزه و افزایش اشتها، اضطراب، اختلال در تمرکز، کاهش میل جنسی، افزایش وزن و تندخویی. البته زمانی می‌توان این علائم را افسردگی فصلی دانست که فردی به مدت حداقل دو زمستان متوالی از آن رنج ببرد و در تابستان به‌طور کامل درمان شود.

گفتنی است که زنان 3 تا 4 برابر بیش از مردان به افسردگی فصلی دچار می‌شوند.

پزشکان دلیل اصلی بروز این نوع افسردگی را کمبود نور عنوان می‌کنند. درواقع کوتاه شدن روزها و کاهش نور خورشید باعث ایجاد تغییراتی در تولید هورمون‌های ملاتونین و سروتونین می‌شود. به این ترتیب ترشح هورمون ملاتونین افزایش می‌یابد و همین مسئله نیز به تغییراتی در خلق‌وخو، کاهش انرژی، نیاز به خواب بیشتر و افزایش اشتها منجر می‌شود.

متخصصان توصیه می‌کنند برای مقابله با این مشکل هر روز زیر نور خورشید قدم بزنید و فعالیت‌هایی که در فصل تابستان انجام می‌دادید را ادامه دهید. ورزش نیز شما را سرحال و شاداب می‌کند.

منبع: سلامانه