ImmunizationRatesReminders_010813-617x416

در مواقعی که به کودک واکسن تزریق می کنید با توجه به تورم محل و در برخی مواقع عفونت آن ناحیه ،باید از لباس های نرم و راحت برای کودک استفاده کنید!

محل تزریق واكسن سل اصولاً روی شانه راست كودك است. بعد از تزریق واكسن محل تزریق یك ضایعه پوستی كوچك تشكیل شده كه ممكن است همراه با ترشحات چرکی و التهاب و زخم، تورم و قرمزی در محل باشد و مدتها این التهاب ترشحات ادامه یابد. از هر گونه دستكاری روی آن و یا مصرف هر گونه پماد یا دارو برای آن خودارای شود، این سیر طبیعی واكسن است كه بعد از مدتی ترمیم یافته و برطرف می‌شود و هرگونه دستكاری ممكن است باعث ایجاد عفونت ثانویه یا عوارض دیگر شود.

استفاده از لباس‌های راحت برای كودك میزان تماس پوست و لباس را كم می‌كند. گاهی از اوقات زیر بغل و دست در محل تزریق واكسن سل و یا قسمت بالای شانه و در قاعده گردن ممكن است غدد لنفاوی ناحیه بزرگ ملتهب و قرمز شود. و بعضی اوقات ممكن است این غدد بسیار بزرگ شود و در اثر فشار ترشحات داخل آن باز شود و به شكل فیستولی كه دائم ترشح چربی دارد، ادامه یابد. در این صورت هیچ گونه دستكاری و یا دارویی لازم نیست. فقط چنانچه این غدد بزرگ شد و التهاب پیدا كرد قبل از آنكه هر گونه دستكاری روی آن انجام شود با پزشك جهت اقدامات درمانی لازم مشورت كنید. این غدد ممكن است ماه‌ها بلكه سالها بزرگتر از حد عادی باقی بمانند و مشكل خاص برای كودك ایجاد نكند.

 

منبع:نی نی بان