runn

برخی از افراد  دویدن را دوست ندارند و آن را از برنامه روزانه خود حذف کرده اند و  فکر می کنند که دویدن فقط خسته شدن است و بس در صورتی که اگر بخواهیم لاغر شویم  باید دویدن را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. اگر هر روز فقط بمدت 5 دقیقه هم بدوید  ریسک  مرگ کاهش  یافته  و اگر حوادث طبیعی را   در نظر نگیریم، دویدن،  تا سه سال  عمر را زیاد می کند

 

یک فرد بزرگسال معمولی باید حداقل دو ساعت و نیم از وقت خودش رو در هفته به ورزش هوازی با شدت متوسط اختصاص بدهد و یا اینکه هفته ای حداقل یک ساعت و ربع، ورزش هوازی شدید، انجام بدهد. دویدن، یک ورزش هوازی شدید به حساب می آید که فواید بسیاری برای سلامت عمومی بدندارد. لازم نیست که سریع بدوید تا از این فواید بهرمند شوید. کافیست که ۱۵ دقیقه با سرعت پیاده روی کنید و یا فقط پنج دقیقه بدوید. فواید این دویدن پنج دقیقه ای عبارتند از:

۱ –  بهبود فعالیت مغزی

ورزش باعث افزایش ضربان قلب شده و جریان خون حاوی اکسیژن رو در در مغز، افزایش می دهد. ورزش منظم روزانه باعث می شود که جریان خون در بخشی از مغز که در بیماری آلزایمر تحت تأثیر قرار می گیرد، افزایش پیدا کند. در نتیجه، احتمال بروز آلزایمر رو کمتر می کند.

۲ –  بهبود خلق و خو

اگر روز بد و سختی داشته اید و یا حتی روز بسیار مفرح و خوبی داشته اید، دویدن، روح شما رو جلا می دهد و کمک می کند که مثبت اندیش تر باشید. حسی که بعد از دویدن به فرد دست می دهد درست مانند حسی است که بعد از انجام یک کار خوب یا درست انجام دادن وظایف به انسان دست می دهد. به نظر می رسد که فعالیت شدید استقامتی، نوعی ترکیب شیمیایی به نام endocannabinoids رو که پیام های شادی و رضایت رو مخابره می کند، در مغز افزایش می دهد.

۳ –  خواب بهتر

دویدن صبحگاهی در هر روز، به خواب شب کمک می کند و از سویی منجر به بهبود تمرکز در طول روز شده و خواب آلودگی در طول روز رو کاهش می دهد. مطالعات اثر دویدن بر روی خواب، بیشتر بر روی دویدن صبحگاهی صورت گرفته است اما دویدن در بعد از ظهر و شب هم به دلیل تأثیری که بر روی دما بدن دارد، می تواند به خواب بهتر کمک کند. دمای بدن در طول ورزش، افزایش یافته و با قطع ورزش، دمای بدن افت پیدا می کند و در نتیجه به خوابیدن فرد، کم می کند. همچنین، ورزش به دلل کاهش اضطراب و افسردگی، مشکلات خواب رو هم کاهش می دهد.

۴ –  کاهش فشار خون بالا

هر فعالیت منظم هوازی (مثل دویدن) می تواند به مردان و زنان در تنظیم فشار خون، کمک کند. گرچه دویدن باعث می شود که فشار خون به طور موقت افزایش پیدا کند اما جای نگرانی نیست. می توانید به جای پنج دقیقه دویدن از پانزده دقیقه پیاده روی سریع، کمک بگیرید. دویدن در دراز مدت باعث کاهش فشار خون بالا، کاهش کلسترول و کاهش دیابت می شود.

۵ –  کاهش بیماری های قلبی – عروقی

دویدن پنج دقیقه ای در روز، خطر بیماری های قلبی – عروقی رو به نصف کاهش می دهد. خطر مرگ به هر دلیل (غیر از سوانح) در افرادی که به طور منظم می دوند تا ۳۰٪ کاهش پیدا می کند و خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی – عروقی هم تا ۴۵٪ کمتر می شود. دویدن به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در هر روز با سرعت کمتر از ده کیلومتر در ساعت، خطر مرگ رو در این افراد دونده نسبت به افرادی که نمی دوند، کاهش می دهد.

۶ –  افزایش سه سال بیشتر به عمر

دویدن نه تنها بیماری های قلبی – عروقی رو کاهش می دهد بلکه طول عمر رو بالاخص به مدت سه سال افزایش می دهد. فکرش رو بکنید، کافیست که روزی یک ربع پیاده روی کنید یا پنج دقیقه بدوید تا سه سال به عمرتان اضافه شود. یعنی همین چند دقیقه ساده می تواند نقش تعیین کننده در مرگ و زندگی فرد داشته باشد و تفاوت فرد فعال و غیر فعال رو رقم بزند.

منبع : yeka.ir