rollmatratz_kids_sleeping_1

اگر کودکتان در طول روز خوابش نمی آمد سعی نکنید به اجبار و زور وی را وادار به خوابیدن کنید چون  هرچه در روز بخوابد از ساعت خواب شبانه اش کاسته می شود!

پزشکان در این بررسی دریافتند کودکان بالای دو سال که در طول روز چرت کوتاهی می‌زنند معمولا شب‌ها دیرتر به خواب می‌روند و در نهایت نسبت به دیگر کودکان هم سن و سال خود مدت زمان خواب شبانه آنان کمتر است.

«کارن تورپه» و «سالی استاتون» از نویسندگان ارشد این مطالعه از دانشگاه کوئینزلند استرالیا اظهار کردند: با در نظر گرفتن اینکه خواب کافی، فاکتور مهمی برای حفظ سلامت کودکان و والدین آنان است، مشاهده شد مطالعات محدودی در مورد تاثیر چرت زدن در سنین کودکی روی سلامت افراد انجام شده ‌است.

این دو متخصص تاکید کردند: آنچه در مطالعات انجام شده مشاهده کردیم این بود که چرت زدن در کودکان سنین پیش دبستانی نمی‌تواند در بهبود وضعیت سلامت آنان تاثیری داشته باشد.

در این بررسی 26 مطالعه مرتبط با چرت زدن در کودکان پنج سال و کمتر مورد بازبینی مجد قرار گرفت و مشخص شد که چرت زدن در طول روز موجب می‌شود کودک شب دیرتر به خواب برود و در مجموع میزان خواب کافی نداشته باشد. در نهایت کیفیت خواب در او کمتر شده و این وضعیت در کودکان از سن دو سالگی به بعد به مراتب جدی‌تر است.

این متخصصان متذکر شدند با توجه به یافته‌های فوق چرت زدن آن طور که پیش از این تصور می‌شد برای کودکان سنین پیش دبستانی اهمیت ندارد و حتی ممکن است پیامد‌های منفی هم به همراه داشته باشد.

منبع:سخن انلاین