original
اگر می خواهید اتاق خوابتان را به بهترین شکل تزئین کنید و بیارایید بهتر است از این توصیه ها و راهکارهای مفید بهره بگیرید تا صاحب رویایی ترین اتاق خواب دنیا شوید!

هر رنگی به محیط شخصیت و حتی گاهی کاربری متفاوتی می‌بخشد، همچنین رنگ روی احساسات افراد تاثیرات متفاوتی دارد و یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عوامل در دکوراسیون اتاق خواب است. برای انتخاب رنگ، اول سلیقه شخصی را در نظر بگیرید و بعد به فکر یک هارمونی اصولی باشید.
بیدار شدن در اتاق خوابی که با سلیقه شما همخوانی دارد، تاثیر غیر قابل انکاری در وجود شما، احساس‌تان و عملکرد روز‌تان خواهد داشت. یک اتاق متناسب برای شروع فعالیت روزمره، انرژی و احساس بهتری به شما می‌دهد. البته! در کنار در نظر گرفتن سلیقه‌های شخصی، نباید نوع کاربری فضا را فراموش کنید. یک اتاق خواب همواره باید فضای آرامش‌بخش و راحتی داشته باشد تا محیط مناسبی برای خواب و استراحت فراهم کند.
اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید
هیچ وقت حس گرمایی را که یک رنگ به فضا می‌بخشد، دست کم نگیرید. استفاده از هارمونی رنگ‌های شاد، برای اتاق‌خواب‌هایی مناسب است که در منطقه‌‌ای با آب‌وهوای خنک قرار دارند، منطقه‌‌ای که روزهای ابری آن از روزهای آفتابی‌اش بسیار بیشتر است. کاربرد رنگ‌هایی مثل قرمز و نارنجی ناخودآگاه به فضای اتاق گرما می‌بخشند.
رنگ‌های پاییزی، ترکیب جذابی برای طراحی اتاق خواب هستند. وقتی صبح در چنین اتاقی از خواب بیدار می‌شوید، تلالو رنگ‌ها در زیر نور آفتاب، فضای پرنشاطی ایجاد می‌کند. برای انتخاب رنگ‌های گرم، طیف رنگی ملایم‌تری را انتخاب کنید.
اگر در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنید
ترکیب رنگی آبی برای روزهای گرم تابستان و مناطق گرمسیر مناسب است. آبی رنگ سرد است. استفاده از این رنگ و همین‌طور رنگ‌هایی مثل سبز و فیروزه‌‌ای در اتاق‌های مناطق گرمسیر، حسی توام با خنکی را در فضا القا می‌کنند.
رنگ آبی روشن بسیار آرامش‌بخش است و آبی پررنگ خواب را عمیق می‌کند. تحقیقاتی که در این زمینه صورت‌گرفته نشان می‌دهد افرادی که در اتاق‌هایی می‌خوابند که رنگ‌های آرامش‌بخشی چون آبی یا سبز دارد، بهترین خواب شبانگاهی را تجربه می‌کنند.
سقف اتاقم را چه رنگی کنم؟
از آنجا که اتاق‌خواب خصوصی‌ترین فضا در هر خانه‌‌ای است، در طراحی دکوراسیون و انتخاب رنگ آن باید پیش از هر چیز سلیقه و نیازهای شخصی صاحب آن را در نظر گرفت. با این وجود نباید از اصول طراحی رنگ در دکوراسیون و تاثیرات ناخودآگاهی که روی هر یک از افراد خانواده‌ بر جا می‌گذارد، غافل شد بنابراین در رنگ‌آمیزی سقف اتاق دقت کنید.
سقف یک اتاق‌خواب پررنگ، باید با رنگی به ملایمی یکی از رنگ‌های موجود در این فضا باشد، اما نکته بسیار مهم اینجاست که در چنین فضایی هرگز نباید سقف را با رنگ سفید رنگ‌آمیزی کنید. این کار فضا را بسیار سرد و بی‌روح می‌کند، بنابراین استفاده از رنگ سفید خالص را برای سقف اتاق‌خواب‌تان به کلی فراموش کنید.
این زرد شگفت‌انگیز!
رنگ‌های قرمز و نارنجی بیشتر آدم را به یاد پاییز می‌اندازند و رنگ سبز برای بهار مناسب است، ولی رنگ زرد برای تمام فصل‌های سال مناسب است. در فصل بهار و تابستان این رنگ به شما حس طراوت و پاکی می‌دهد، در پاییز با رنگ‌های برگ‌ریزان ترکیب می‌شود و در زمستان گرمای خورشید را به خانه می‌آورد. استفاده از سایه ‌ملایمی از رنگ زرد برای هر فصلی مناسب است. تقریبا هیچ رنگی وجود ندارد که مانند طیف‌های مختلف رنگ زرد بتواند با رنگ‌های دیگر ترکیب خوبی ایجاد کند.
اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به دکوراسیون رنگارنگ علاقه‌مندید و دوست دارید انواع رنگ‌ها را در خانه داشته باشید، می‌توانید از رنگ زرد به‌صورت «لکه‌های رنگی» استفاده کرده و رنگ‌های دیگر را با آن هماهنگ کنید.
آیا شما هم فضای کوچکی دارید که نور کمی‌ دارد؟ دیوارها، کف، سقف و حتی کابینت‌ها و بخشی از دکوراسیون را به رنگ زرد درآورید. رنگ زرد نور را منعکس می‌کند. زرد اتاق‌های تاریک را روشن‌تر می‌کند، بنابراین کیفیت نور اتاق را با رنگ‌کردن دیوارها با سایه‌های مختلف این رنگ بالا ببرید.
نکات درگوشی
رعایت تناسب و تعادل در اتاق خواب امر مهمی است. در نظر گرفتن بعضی نکات که در ابتدا به نظر بسیار ابتدایی می‌رسند، شما را در داشتن اتاقی زیبا کمک می‌کنند، از جمله:
– هرگز در اتاق کوچک، تخت خوابی بزرگ قرار ندهید.
– اگر از اتاق خوابی که آبی رنگ است به‌عنوان اتاق کار هم استفاده می‌شود، بهتر است در کنار رنگ آبی از رنگ‌های گرم هم استفاده کرد.
– استفاده از رنگ سفید برای ملحفه و روتختی حس پاکیزگی به فضا می‌بخشد، ولی اگر رنگ غالب اتاق سفید باشد احساس سردی و بی‌حالی در فضا ایجاد می‌کند.

 

منبع:بیتوته