Simply Irresistable

معمولا کمبود روی در سالمندان امری شایع است و این به دلیل کاهش میل به غذا خوردن و یا پرهیز های غذایی این افراد است،می خواهیم سالمترین رژیم و برنامه غذایی برای سالمندان را بشناسیم.

 یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به اینکه داشتن دندان مصنوعی در سالمندان باعث می‌شود این افراد از مصرف برخی از گروه‌های غذایی و میوه و سبزی امتناع کنند، گفت: «اغلب سالمندان به دلیل نداشتن دندان، سبزی‌ها و میوه‌ها را از برنامه غذایی خود حذف می‌کنند و به این ترتیب انواع ویتامین‌ها، املاح و فیبرها را که از طریق میوه و سبزی به بدن می‌رسند، حذف می‌کنند. کمبود همین ویتامین‌ها و فیبرها می‌تواند سالمندان را مستعد ابتلا به انواع مشکلات کند از جمله اینکه کمبود دریافت فیبر خطر ابتلا به یبوست را در این افراد افزایش می‌دهد.»

دکتر پیام فرح‌بخش در ادامه اظهار داشت: «کمبود مصرف روی نیز در افراد سالمند شایع است که این مسئله می‌تواند به دلیل تغیر در برنامه غذایی سالمندان و کاهش مصرف گوشت، تخم‌مرغ و… (که مهم‌ترین منابع غذایی روی هستند) به دلیل ترس از افزایش کلسترول خون یا فشارخون بالا باشد. همچنین تمایل به افزایش مصرف غلات پوست‌گرفته که حاوی فیتات فراوان است و مانع جذب روی می‌شوند، نیز از دیگر علل کمبود روی در سالمندان به شمار می‌رود.»

وی با اشاره به اینکه اغلب سالمندان به دلیل اینکه در جویدن حبوبات نیز مشکل دارند و چون این ماده خوراکی، نفاخ است و گاز تولید می‌کند، آن را از برنامه غذایی حذف می‌کنند، گفت: «سالمندان به‌هیچ‌وجه نباید هیچ‌یک از گروه‌های غذایی را از برنامه غذایی‌شان حذف کنند چون در دوران سالمندی به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن و…، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف هستند. بنابراین بهتر است حبوبات را بکوبند، له یا میکس کنند و هیچ‌یک از گروه‌های غذایی را نیز از برنامه غذایی‌شان حذف نکنند.»

این متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی خاطر نشان کرد: «سالمندانی هم که مشکل در خوردن میوه دارند، بهتر است میوه را به صورت پوره یا آبمیوه تهیه کنند. علاوه بر این اگر در جویدن گوشت هم مشکل دارند، حتماً آن را درون میکسر کاملاً له کنند که نیازی به جویدن نداشته باشد و به این ترتیب دچار کمبود ریزمغذی‌ها هم نشوند.»

 

منبع:آفتاب