1

خونریزی بینی علل مختلفی دارد اما عمده‌ترین علل خونریزی بینی را می‌توان در دو دسته بزرگ ارزیابی کرد.

عضو هیئت مدیره انجمن راینولوژی ایران گفت: افرادی که در بینی دچار مشکلات موضعی هستند مثلاً مشکل عروقی دارند یا دچار خشکی مخاط بینی هستند یا اینکه توده یا جسم خارجی در بینی‌شان وجود دارد به خونریزی بینی دچار می‌شوند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: دسته‌ دیگر افرادی هستند که به علل عمومی به خونریزی بینی دچار می‌شوند؛ مثلاً افرادی که دارای اختلالات خونی، فشار خون، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های مزمن کلیوی، کبدی یا مشکل در انعقاد خون هستند می‌توانند در زمره افرادی قرار بگیرند که به خونریزی بینی مبتلا می‌شوند.

رزم‌پا ناحیه جلوی بینی را مستعدترین ناحیه‌ای دانست که خونریزی در آن اتفاق می‌افتد و ادامه داد: درصد زیادی از خونریزی‌های بینی در ناحیه جلوی تیغه بینی‌ رخ می دهد چرا که این ناحیه شبکه عروقی بینی است و اکثر خونریزی‌های بینی در کودکان نیز از این نقطه شروع می‌شود.

عضو هیئت مدیره انجمن راینولوژی ایران ادامه داد: علت خونریزی بینی در کودکان می‌تواند به علت دستکاری بینی یا عفونت‌های فوقانی تنفسی باشد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اما علت خونریزی در بزرگسالان می‌تواند فشار خون بالا یا تغییرات عروقی باشد.

رزم‌پا در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه افراد در مواجهه با خونریزی بینی چه کار باید انجام دهند، گفت:۸۰-۷۰درصد خونریزی‌ها با اقدامات اولیه در منزل کنترل می‌شوند بدین‌صورت که فرد باید دو طرف پره بینی را گرفته و به ناحیه جلوی تیغه بینی فشار بیاورد و چند دقیقه آن محل را نگه دارد تا خونریزی کنترل و قطع شود.

وی افزود: کمپرس سرد و قرار گرفتن در محل خنک و کاهش استرس می‌تواند از تشدید خونریزی بکاهد.

متخصص گوش و حلق و بینی ادامه داد: با این اقدامات اصولاً خونریزی بینی قطع می‌شود اما اگر ادامه پیدا کرد باید به بیمارستان مراجعه کرد. شاید دلیل خونریزی بیماری‌های زمینه‌ای مثل اختلالات خونی یا انعقادی باشد یا اینکه مسائل موضعی خود بینی مسبب خونریزی باشند.

عضو هیئت مدیره انجمن راینولوژی ایران افزود: گرمازدگی نیز می‌تواند باعث خونریزی بینی شود چرا که گرما باعث گشاد شدن عروق می شود و آنها را مستعد به خونریزی می‌کند.

رزم‌پا به افرادی که زیاد در گرما تردد می‌کنند توصیه کرد: در مواجهه با خونریزی بینی که بدون درد و علامت، ناگهان رخ می‌دهد، خونسرد بوده و سریع در جای خنک قرار بگیرند و کمپرس سرد بر روی بینی قرار داده و مقداری مایعات بنوشند.

متخصص گوش و حلق و بینی ادامه داد: خونریزی بینی در فصل سرما شایع تر از فصل گرماست مخصوصاً در فضاهای بسته چرا که افراد از وسایل گرما زا استفاده می‌کنند که خشک شدن مخاط بینی و خونریزی بینی را به دنبال دارد.

عضو هیئت مدیره انجمن راینولوژی ایران گفت: خونریزی بینی در سنین بالا نیاز به بررسی بیشتر دارد چرا که ممکن است از علائم فشارخون بالا یا مشکلات قلبی، ریوی، کلیوی باشند.

منبع-پزشکان