glass-eye

داروی Ranibizumab     معمولا برای  معالجه نابینایی به علت مبتلا شدن به  نابینایی به علت دیابت در  بین سفید پوستان بکار می رود

در این مطالعه  که توسط محققان انستیتوی چشم دانشگاه کالیفرنیای جنوبی(USC) انجام گردید از این  دارو در برگرداندن بینایی افرادیکه  بر اثر دیابت  بینایی آنها کاهش یافته بود، استفاده  گردید.

رتینوپاتی دیابتی و ادم ماکولای دیابتی از علل اصلی نابینایی در افراد بزرگسال درسن کار در ایالات متحده هستند. جراحی لیزر درمان استاندارد برای مراحل پیشرفته ی این بیماری است که از ویژگی های آن تاری دید می باشد، تحقیقات قبلی نشان می دهد با این نوع درمان تنها در 30 درصد از بیماران بینایی بهبود  می یابد.

دکتر Varmaمی گوید: از آنجائیکه درمانهای استاندارد نظیر لیزر آنچنان که باید موثر نیستند ما به بررسی  این دارو پرداختیم. در این تحقیق  مشخص گردید: که Ranibizumabمی تواند بینایی هزاران نفر از بزرگسالان درسن  کار را که از بیماریهای چشمی دیابت رنج می برند، به آنها بازگرداند.

گروه تحقیقاتی دکتر Varmaبا ابداع یک  مدل مبتنی بر جمعیت نشان دادند که تجویز 0.3میلی گرم از داروی رانی بیزوماب هر 4 هفته یک بار به بیماران مبتلا به ادم ماکولای دیابتی موجب کاهش موارد  اختلال بینایی در 45 درصد از بیماران (5134 نفر) گردید، استفاده از این داروسبب کاهش موارد  یا  نابینایی قانونی ( کوری قانونی :دید زیر یک دهمlegal blindness) تا 75 درصد یعنی در 1275 بیمار شد.

این مدل بر اساس اطلاعات بدست آمده از تقریباً 37 هزار  فرد بزرگسال سفید پوست اسپانیایی وغیر اسپانیایی مبتلا به ادم ماکولای دیابتی در ایالات متحده ابداع گردید. این افراد تحت درمان با  ranibizumabبودند. نویسندگان مقاله می گویند: از آنجائیکه  دراین تحقیق سایر گروههای قومی شرکت  نداشتند این درمان بطور واقعی ممکن است بیش از نتایج بدست آمده  مفید باشد.

Ranibizumabتوسط شرکت  Genentechتولید و با نام تجاری Lucentisبه بازار عرضه می شود نتایج این تحقیق بصورت آنلاین درمجله ی پزشکی کارشناسی Ophthalmologyمنتشر گردید.

منبع :/diabetestma.org