images.jpg853853685

زوجینی که نسبت به یکدیگر حساس هستند معمولا بیشتر دچار تفکرات منفی نسبت به هم می شوند و این امر موجب مشکوک شدن و ایجاد طرز فکر خیانت در آنان نیز خواهد شد!

نزدیک به پنج سال است که ازدواج کرده‌ایم. اوایل متوجه حساسیت بیش از حد همسرم شدم با این حال، حساسیت او را به‌ پای علاقه‌اش گذاشتم و فکر کردم به مرور زمان برطرف می‌شود و این یک خصلت زنانه است، اما این اتفاق نیفتاد.

روز به روز حساسیت او بیشتر شد و در سال چند بار اوج می‌گیرد و مرا به خیانت محکوم می‌کند و بعد از آن‌که ثابت می‌شود اشتباه کرده است، پشیمان می‌شود. اما من از این تهمت‌ها خسته شده‌ام و شرایط زندگی‌مان از حالت عادی خارج شده است. نمی‌دانم چگونه برخورد کنم تا توهم خیانت در خانه‌مان از بین برود…

پاسخ مشاور: طبق گفته شما همسرتان شکاک بوده و از یک بیماری روحی رنج می‌برد و باید برای رفع مشکلش به یک متخصص مراجعه کند. اما تا آن زمان و حتی در طول مراحل درمان کمک‌های شما می‌تواند بسیار مفید باشد. گاهی حساسیت فقط یک ویژگی روحی است اما گاهی یک اختلال شخصیت است که می‌تواند ریشه در کودکی و نوجوانی همسرتان داشته باشد. شما می‌توانید با بررسی گذشته او و صحبت کردن درباره این موضوع علت را پیدا کنید. یکی از مشکلاتی که این روزها در خانواده‌ها پررنگ شده، بی‌اعتمادی به شریک زندگی است. دیدن سریال‌های ماهواره با عشق‌های مثلثی و شنیدن اخبار مختلف در مورد خیانت همسران به یکدیگر به این مشکل دامن زده و باعث شده است رگه‌های بی‌اعتمادی در روابط زناشویی دیده شود، اما مشکل همسر شما جدی‌تر بوده و باید برای رفع آن اقدام کنید.

شاید قدم اول برای مداوای یک زن شکاک، شفاف‌سازی در حد آب و آیینه است، نگذارید در رفتارتان حتی یک نقطه مبهم وجود داشته باشد، خواسته‌های هرچند غیرمنطقی او را برآورده کنید مثلا اگر همسرتان دوست دارد در محل کارتان حضور یابد، با او مخالفت نکنید یا تلفن همراهتان را کلا به او بسپارید یا تا اطلاع ثانوی از رفت و آمد با کسانی که همسرتان خوش ندارد، بپرهیزید.

این شرایط قرار نیست همیشگی باشد بلکه در کنار مراجعه به روانپزشک و درمان جدی همسرتان، می‌تواند کمک کند تا او زودتر به شرایط عادی برگردد. در طول درمان فراموش نکنید که افراد خیانت دیده و سریال‌هایی با موضوع بی‌وفایی را از زندگی همسرتان دور کنید تا هرچه شما رشته‌اید با شنیدن یک جمله: مردها همه همین طور هستن! پنبه نشود.

خانم‌ها در شرایط عادی به ابراز علاقه و احساس شما بیش از آن‌که فکرش را بکنید، نیاز دارند، در زمان بیماری این نیاز بیشتر می‌شود. اگر همسر شما بیماری قلبی داشته باشد، با او مهربان‌تر می‌شوید و برای درمانش کمک می‌کنید یا با بداخلاقی و اخم قرص‌هایش را به او می‌دهید؟ مشکل روحی همسرتان هم باید در اوج توجه و علاقه شما برطرف شود. بهترین متخصص‌‌ دنیا هم اگر شما محبت‌تان را به او نشان ندهید و او را نسبت به جایگاهش در قلب‌تان مطمئن نکنید، نمی‌تواند به بهبود ارتباطتان کمک کند.

این مشکل قابل برطرف شدن است، اما نیاز به کمی صبوری و مقدار زیادی عشق دارد تا بتوانید از این مرحله عبور کنید.

منبع: جام جم