neshastan

خشکی چشم چه علامتهایی دارد ؟ ازکجا خودمان تشخیص بدهیم که مبتلا به خشکی چشم شده ایم؟چرا کامپیوتر چشم را خشک میکند؟ متخصص چشم دراین باره بیشتر توضیح می دهد

خشکی چشم  بیشتر در افراد پیر دیده میشود،  اما باتوجه به فناوری و تکنولوژی های جدید  جوانان هم  به علت زیاد نگاه کردن به مانیتور در مدت زمانی طولانی با این مشکل مواجه شده‌اند.

 

دکتر فیروزه رحیمی با بیان اینکه تعدادی از مراجعه کنندگان به درمانگاه‌ها بیمارانی هستند که با عارضه خشکی چشم مواجه شده‌اند. این عارضه گاهی خفیف و گاهی آن قدر شدید است که زمینه ساز بروز مشکلات چشمی دیگری می‌شود.

 

وی در توضیح علائم خشکی چشم گفت: خشکی چشم در مراحل اولیه با نشانه‌هایی نظیر سوزش، قرمزی، احساس وجود جسم خارجی در چشم و در فرم شدیدتر با اشک ریزش همراه است.

 

این فوق تخصص قرنیه راهکارهای درمان و پیشگیری از پیشرفت این عارضه چشمی را به این شرح برشمرد که خشکی چشم در مراحل خفیف توسط قطره‌های اشک مصنوعی، استفاده از پمادهای نرم کننده سطح چشم، استفاده از عینک‌های آفتابی، قرار نگرفتن در مقابل باد، دود سیگار و محیط‌هایی با آب و هوای خشک معمولا قابل درمان است.

 

وی افزود: استفاده از کمپرس آب گرم در موارد شدیدتر بیماری کمک کننده است. گاهی در موارد شدید ممکن است مجبور شویم مجاری اشک را ببندیم تا اشک پایداری بیشتری در چشم داشته باشد.

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه با اشاره به حضورش در بیست و سومین کنگره بین المللی انجمن چشم پزشکان ایران گفت: در روز ششم آبان ماه، پانلی پیرامون بیماری‌های عفونی و آلرژیک چشم برگزار خواهد شد که کیس‌های پیچیده و جالب در رابطه با بیماریهای عفونی و آلرژیک چشم نیز در این پانل معرفی می‌شوند.

 

این چشم پزشک و فوق تخصص بیماری‌های قرنیه و سگمان قدامی با بیان اینکه همچنین در سمپوزیومی که برای روز پیش کنگره (پنجم ماه) ترتیب داده شده است به تازه‌های درمان بیماریهای سطح قرنیه از جمله خشکی چشم خواهیم پرداخت، گفت: کارگاهی نیز با موضوع انواع تصویر برداری‌های کاربردی در چشم پزشکی خواهیم داشت. در این کارگاه درباره یکی از انواع تصویربرداری از سطح قرنیه که معمولا در عمل‌های جراحی روی قرنیه نظیر لیزیک،‌ لازک و … کاربرد دارد به تفصیل مباحث علمی کارآمدی ارائه می‌شود.

 

بر اساس این گزارش بیست و سومین کنگره بین المللی انجمن چشم پزشکی ایران از ششم تا نهم آبان ماه در محل مرکز همایش‌های زکریای رازی تهران برپا خواهد شد.

منبع-خبر فارسی