KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

افراد مبتلا به دیابت  بیشتر در معرض خطر  حملات قلبی و سکته مغزی هستند. سیگار کشیدن و داشتن فشار خون بالا و کلسترول بالا ا این خطر را افزایش میدهد.  کنترل قندخون، فشار خون، و کلسترول برای پیشگیری از حملات قلبی و سکته مغزی بسیار مهم است.اگر مبتلا به  دیابت هستید باید نگران، بیماری های قلبی  باشید .کنترل وزن یکی از مهم ترین  عامل در شخص مبتلا به دیابت است. اگر اضافه وزن دارید، باید نزد متخصص تغذیه بروید

تاثیر ورزش در موشها دارای اثر محافظتی عمیقی در برابر کاردیومیوپاتی دیابتی یا بیماری قلبی دیابتی است، این بیماری بالقوه مرگبار بر سلامت بسیاری از افراد مبتلا به دیابت تأثیر می گذارد. این کشف قدرت ورزش را در جلوگیری از بیماریهای مزمن نشان می دهد و شاید روزی از طریق مصرف یک قرص یا یک بطری دارو بتوان برخی فواید ورزش را در بدن القأ کرد.

محققان دانشکده ی پزشکی دانشگاه ویرجینا تأثیرات ورزش را در موشها تقویت کردند، این نتایج اثبات این مفهوم است که آنتی اکسیدانی که در عضلات اسکلتی تولید می شود، می تواند تأثیرات تمرینات ورزشی را در بدن القأ کند که دارای اثرات حفاظتی عمیقی در برابر بیماریهای مرگبار مهم می باشد.

پرفسور Zhen yan  می گوید: این نتایج نشان می دهد که اگر بتوانیم یک استراتژی جدید برای ترویج این اثر در افراد آسیب پذیر یا کسانیکه در حال حاضر به دیابت مبتلا هستند، بیابیم می توانیم از کاردیومیوپاتی دیابتی در این افراد جلوگیری کنیم.

پرفسور yan  و گروهش موشهایی را با اصلاح ژنتیکی پرورش دادند که در آنها تولید مولکولی بنام EcSoD(این مولکول توسط عضله ی اسکلتی ساخته شد و توسط ورزش منظم تولید آن تحریک می شود) افزایش یافته بود. نتایج این اصلاح ژنتیکی نشان داد که این مولکول از اثرات تخریبی کاردیومیوپاتی دیابتی جلوگیری می کند. این تأثیرات شامل سفت شدن و بزرگ شدن قلب است که می تواند به نارسایی قلبی منجر شود.

در حالیکه در این تحقیق بیان این مولکول به سطحی فراتر از آنچه در ورزش طبیعی تولید می شود افزایش یافت، پرفسورyan  می گوید: این یک نمایش مهم از مزایای ورزش منظم در انسان می باشد، مطالعه ی ما نشان داد که حتی دو هفته ورزش منظم می تواند تأثیرات چشمگیری در افزایش سطح این ماده در خون و در قلب برجا گذارد.

کمبود این مولکول در افرادیکه نمی توانند به ورزش بپردازند سبب می گردد مشکلات سلامت آنها وخیم تر شود، پرفسور یان می گوید: این کاملاٌ امکان پذیر است که یک چرخه ی معیوب عدم فعالیت در بدن وجود داشته باشد بیماریهایی مانند نارسایی قلبی یا سایر بیماریهای مزمن موجب کاهش ظرفیت جسمی و تناسب اندام و کاهش فعالیت شوند و بدلیل مشکلات ورزش مقدار بیان EcSoD  کاهش یابد و از سوی دیگر کاهش مقدار این ماده در خون و در قلب سبب می شود فرد در معرض خطر بیشتری برای مشکلات قلبی قرار گرفته و فرآیند بیماری تسریع شود.

او می افزاید: این یکی از دلایلی است که من شخصاٌ اعتقاد دارم ورزش یک مداخله ی بسیار قوی و ارزشمند است، نه تنها ورزش واقعاٌ یک عامل تقویت کننده است بلکه یک نتیجه ی ثانویه از عدم فعالیت وجود دارد که اهمیت انجام ورزش را بیشتر می کند.

پرفسور یان امیدوار است برای کمک به افرادیکه قادر به ورزش نیستند و برای افزایش تولید این مولکول در افرادیکه قادر به ورزش هستند، راههایی برای تحریک تولید EcSoD  با استفاده از یک دارو به عنوان قرص ورزش بیابد. در حالیکه این هدفی برای آینده است اما آخرین اکتشاف در این زمینه گام مهمی به سوی این هدف بود.

پرفسور yan  می گوید: در این مطالعه ی خاص، ما می خواستیم دقیقاٌ بدانیم چه مقدار از EcSoD  از عضلات سرچشمه می گیرد با درک این موضوع ما می توانیم مداخلات تجربی و بالینی برای کمک به بیماران طراحی کنیم، بنابراین قدم بعدی ما ادامه همین موضوع خواهد بود.

نتایج این تحقیق در مجله ی Circulation  منتشر گردید.

منبع : diabetestma.org