images.jpg58575

والدین کودکان شیرخواری که دچار اگزمای پوستی می شوند باید بسیار مراقب عوامل حساسیت زای ایجاد کننده این بیماری باشند

آیا برخی نقاط پوست، بیش از سایر نقاط آن، حسّاس است؟

بله. این مسئله، وابسته به ماهیت عامل بیماری زا و شرایط مساعد کننده آن می باشد. به طور مثال: عفونت های پوستی قارچی و میکروبی در قسمت هایی از پوست بدن که مرطوب تر می باشد، رخ می دهد. این عفونت ها، بیشتر در نواحی زیر چانه و گردن و در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی، رخ می دهد. بر عکس آن، اگزمای شیرخواری، در نواحی خشک تر بدن کودکان شیرخوار، مانند: آرنج، زانوها و صورت، رخ می دهد. نور آفتاب نیز عامل آسیب رسان دیگری می باشد که باید جدّی گرفته شود و بیماری های ناشی از آن، در مناطق باز و در معرض تابش بدن، مانند: سر، صورت و دست ها، مشاهده می شود.

آیا استفاده از شوینده‌ها کار صحیحی است؟

بی شک پاک کردن پوست از عوامل آسیب رسانی که ذکر کردیم، به عنوان یکی از روش ها شستشوی پوست از مواد شوینده، منجر به پیشگیری و کاهش بیماری های پوستی خواهد شد، اما در بعضی مواقع، خود ماده شوینده می تواند سبب آسیب و تحریک پوست شود که با عنوان «اگزمای تماس ناشی از شوینده ها» به طور شایعی مشاهده می شود. بنابر این، توصیه می شود، از مواد شوینده ویژه دوران کودکی استفاده شود؛ از شستشوی مکرر و زیاد پوست (حتی با شوینده های مناسب) پرهیز شود و با آب کشیدن کافی، به طور کامل، ماده شوینده از محل شستشو پاک شود.

شایع‌ترین بیماری پوستی میان کودکان چیست؟

شایع ترین بیماری مزمن پوستی کودکان و شیرخوران، اگزمای حساسیتی(Atopic Dermatitis)  می باشد. این بیماری در کودکانی که دارای زمینه ارثی مستعد می باشند و پس از مواجهه با عوامل حساسیت زا (به طور شایع، مواد غذایی مصرفی) رخ می دهد.

با کودک مبتلا به اگزمای پوستی چگونه باید برخورد کرد؟

همین جا باید به والدین اطمینان بدهم که اگزمای حساسیتی، به طور عمده، با افزایش سن کودک، بهبود می یابد البته باید بدانیم که برخی از بیماری ها نیز می تواند علائم پوستی مشابه داشته باشد. بنابر این، تأکید می شود، برای تشخیص بیماری کودک خود و انجام درمان مناسب آن، به پزشکان متخصص مراجعه کنند.

در بیماران مبتلا به اگزمای پوستی هم، توصیه کلی آن است که از مصرف مواد غذایی که کودک به آن حساسیت دارد، پرهیز شود؛ از عوامل مناسب نرم کننده پوست، استفاده شود؛ پوست مرطوب نگه داشته شود؛ از لباس های پشمی یا نایلونی استفاده نشود؛ از لباس های نخی استفاده شود و از داروهای مناسب(با نظر پزشک) استفاده شود.

آیا لک‌های تولد را باید جدّی گرفت؟

بله. لک های پوستی ممکن است، به صورت لک های پُر رنگ و یا کم رنگ تر از پوست نوزاد باشند که در هر دو حالت این لک ها ممکن است تنها علامت قابل مشاهده یک بیماری جدی باشند و البته ممکن است اعضای داخلی بدن را نیز درگیر کرده و به آنها آسیب رساند. پس، این لک ها باید توسط والدین جدّی گرفته شود و در معاینات پزشکی بدو تولد، بررسی و پیگیری شوند.

آیا برداشتن خال در دوران کودکی کار صحیحی است؟

خال های عروقی (همانژیوم) با افزایش سن شیرخوران و کودکان، کوچک شده و از بین می روند. تنها خال های بزرگ که اختلال در عملکرد عادی اعضای بدن ایجاد کنند نیاز به برداشتن دارند. به طور مثال: خال های بزرگی که در ناحیه پلک بوده و جلوی دید کودک را بگیرند، نیاز به برداشتن دارند.

مطلب خاصی هست که مایل باشید، بیان کنید؟

پوست بدن انسان، اولین و مهمترین سد دفاعی بدن در برابر عوامل آسیب رسان خارجی می باشد و علاوه بر این موضوع، بیشتر بیماری های داخلی و ارثی، می تواند علائم پوستی داشته باشند

منبع:وبدا