Bruxism
دندان قروچه در خواب یکی از بیماری های مزمن دندان به شمار می آید و این امر به صورت ناخودآگاه در هنگام خواب ایجاد می شود!

ساییدن دندان ها بر روی هم که به اصطلاح پزشکی دندان قروچه گفته می شود بیشتر حین خواب روی می دهد و زمانی می توان آن را متوقف ساخت که ابتدا شخص متوجه شود و بعد برخی شرایط را که از مهمترین آنها کاهش تنش روزانه است رعایت کرد.

ساییدن دندان ها بر روی هم در طول زمان می تواند باعث آسیب به دندان ها و بروز سایر عوارض سلامتی شود، اما با استفاده از راهکارهای خانگی و کمک دندانپزشک می توان دندان قروچه را برطرف ساخت. در این گزارش دستورالعمل های بهداشتی برای توقف دندان قروچه در شب ذکر شده است.

*** مطلع شدن شخص به انجام دندان قروچه

دندان قروچه وضعیتی است که معمولا شخص به طور ناخودآگاه دندان های خود را بر روی هم می کشد و اغلب این اتفاق در هنگام خواب روی می دهد.

دندان قروچه در شب اغلب به دلیل تنش ها و اضطراب های روزانه است؛ با این وجود برخی افراد دندان های خود را در طول روز نیز بهم می سایند اما از آنجاییکه دندان قروچه اغلب در شب و زمانی که شخص خواب است روی می دهد، شخص متوجه این کار خود نمی شود.

بنابراین برای پی بردن به این موضوع، باید از افراد خانه سوال کند که آیا هنگام خواب دندان قروچه می کند یا خیر.

همچنین می توان با استفاده از یک ضبط صوت در کنار محل خواب خود و ضبط صدا در هنگام خواب، به دنبال صدای ساییدن دندان ها گشت.

با این وجود اگر با بکار بردن این روش ها باز هم موفق به تایید این موضوع نشد باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

دندانپزشکان با معاینه دهان، دندان و فک ها می توانند متوجه علائم ساییدن دندان ها بر روی هم شوند.

زمانی که شخص متوجه شد دندان قروچه می کنید در آن صورت می تواند این وضعیت را با رعایت راهکارهای خانگی و نیز استفاده از برخی راهکارهای حرفه ای درمان کند.

***کاهش تنش و اضطراب

تنش و اضطراب عامل اصلی ساییدن دندان ها بر روی هم است بنابراین باید برای برطرف کردن دندان قروچه تنش و اضطراب خود را از بین برد. مراجعه به یک مشاور تنش، ورزش و مدیتیشن از جمله راهکارها برای کاهش تنش و اضطراب است. از دیگر راهکارهایی که در این رابطه می توان بکار برد خوابیدن و بیدار شدن در یک ساعت مشخص است، این کار به انسان انرژی بیشتری برای پرداختن به کارهای روزانه خود می دهد.

همچنین صرف اوقات با دوستان و تفریح و خنده با آنها به کاهش تنش و اضطراب کمک می کند.

صرف سه وعده غذای سالم، حذف کافئین از رژیم غذایی، متوقف ساختن نوشیدن سودا، قهوه، نوشیدنی های انرژی زا و مصرف زیاد شکلات نیز در رابطه با کاهش تنش و اضطراب کمک کننده است.

کافئین یک تحریک کننده است که استراحت ذهن و عضلات فک را به ویژه در شب بسیار دشوار می سازد.

*** متوقف ساختن جویدن مواد غیر خوراکی

از دیگر راهکارهایی که برای درمان دندان قروچه می توان انجام داد متوقف ساختن جویدن مواد غیر خوراکی است.

این کار یک عادت تنش آور است که معمولا عضلات دهان را درگیر می کند برای مثال اگر عادت دارید در زمان تنش خودکار و یا مداد خود را بجوید باید این عادت را ترک کنید.

***در طول روز فک های خود را بر هم فشار ندهید

اگر متوجه شدید که فک خود را در طول روز نیز بهم فشار می دهید و یا دندان های خود را بر روی هم می سایید باید سعی کنید تا با قرار دادن زبان خود در بین دندان ها به فک خود استراحت دهید.

***افزودن مکمل های کلسیم و منیزیم به رژیم غذایی

کلسیم و منیزیم برای عملکرد ماهیچه و سلامت سامانه عصبی ضروری هستند اگر میزان کافی کلسیم و منیزیم نداشته باشید با مشکلاتی نظیر فشار دادن دندان ها بر روی هم، تنش و سایر مشکلات عضلانی مواجه خواهید شد.

***ایجاد آرامش در زمان قبل از خواب

کاهش تنش، قبل خواب بسیار مهم است زیرا باعث می شود که فرد در طول شب آرامش بیشتری داشته باشد و در نتیجه کمتر دندان های خود را بر روی هم بساید.

برای کسب آرامش قبل از خواب می توان ماهیچه های گردن، شانه و صورت را ماساژ داد و با انگشت و کف دست اطراف صورت، پیشانی و فک را به صورت دورانی ماساژ داد.

همچنین قرار دادن یک حوله گرم بر روی صورت موجب شل کردن ماهیچه های صورت شده و در نتیجه وضعیت آرامتری برای ذهن ایجاد می کند.

گوش دادن به موسیقی آرامش بخش ، کتاب خواندن در رختخواب و خاموش کردن تلویزیون، رایانه، لپ تاپ و تلفن همراه دستکم یک ساعت قبل از خواب از دیگر راهکارهایی است که به ایجاد آرامش قبل از خواب کمک می کنند.

***مراجعه به دندانپزشک

اگر با رعایت این دستورالعمل ها باز هم متوجه شدید که دندان قروچه می کنید در آن صورت باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

ساییدن مزمن دندان ها بر روی هم می تواند نتیجه شکسته شدن، شل شدن و یا افتادن دندان باشد.

اگر به طور مداوم دندان های خود را بهم می سایید ممکن است به درمان های دندانپزشکی نظیر روت کانال، ایمپلنت ، دندان مصنوعی جزئی و یا حتی دندان مصنوعی کامل نیاز داشته باشید.

دندانپزشک درمان مناسب هر بیمار را ارائه می دهد که از آن جمله می توان به داروهایی که باعث شل کردن عضلات صورت و فک می شوند، تنظیم آرایش دندان ها و استفاده از پلاک های محافظ دندان (گارد دهانی) در طول شب اشاره کرد.

محافظ دندان، وسیله ای پلاستیکی است که توسط دندانپزشک ساخته می شود. این وسیله پلاستیکی روی دندان ها قرار می گیرد و از آنها در مقابل سایش محافظت می کند. بیشتر موارد دندان قروچه توسط همین محافظ ها رفع می شوند.

البته این گاردها موجب درمان دندان قروچه نمی شوند بلکه فقط از صدمه به دندان ها و مفصل گیجگاهی – فکی جلوگیری می کنند.

این گاردها را باید هنگام خواب شب در دهان قرار داد تا از دندان ها محافظت کنند.

 هلث