19140

 

بعد از سزارین چه میزان باید مراقب بخیه ها و جای عمل آن باشیم و با در صورت دیدن  خونریزی های مداوم و مکرر پس از عمل  و عفونت جای بخیه ها چه باید کرد!

یک متخصص زنان و زایمان عنوان کرد: سزارین یک عمل جراحی بزرگ است که احتمال خونریزی و عفونت بعد از عمل را افزایش  ظمی دهد، علاوه بر این عوارض ناشی از بیهوشی نیز بیمار را تهدید می کند. متخصص زنان و زایمان عنوان کرد: سزارین یک عمل جراحی بزرگ است که احتمال خونریزی و عفونت بعد از عمل را افزایش می دهد، علاوه بر این عوارض ناشی از بیهوشی نیز بیمار را تهدید می کند.

دکتر طراوت فاخری با بیان این که اکثر مادران باردار به دلیل ترس از درد زایمان به عمل سزارین روی می آورند، اظهار داشت: در خصوص خطرات و عوارض عمل سزارین اطلاع رسانی لازم صورت نگرفته و آگاهی نسل جوان در این مورد پایین است. دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، چسبندگی لوله های رحمی را از دیگر عوارض احتمالی سزارین برشمرد و افزود: در برخی موارد بعد از سزارین، رحم به درستی جمع نمی شود و گاها در بارداری های بعدی باید رحم را خارج کرد. فاخری با اشاره به عوارض ناشی از سزارین، تصریح کرد: زایمان و خروج نوزاد به شیوه طبیعی خطرات احتمالی را برای مادر و نوزاد کاهش می دهد.

وی تاکید کرد: تعداد نوزادانی که به شیوه زایمان طبیعی متولد شده و باید در دستگاه نگهداری شوند به مراتب کمتر از نوزادانی است که با عمل سزارین به دنیا آمده اند. به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، حاملگی همراه با عارضه، مسمومیت حاملگی، خونریزی، غیرطبیعی بودن جفت، بیماری های زمینه ای در مادر از جمله دیابت، سابقه سزارین قبلی و … از جمله مواردیست که سزارین را اجباری می کند. وی همچنین در خصوص پیامدهای مثبت زایمان طبیعی، خاطرنشان کرد: در این روش نوزاد می تواند بلافاصله بعد از تولد با مادر خود تماس داشته باشد و ارتباط عاطفی لازم برقرار شود.

این متخصص زنان و زایمان، یادآور شد: بعد از زایمان طبیعی مادر سریع تر می تواند به فعالیت های روزمره خود بپردازد، در حالی که با عمل سزارین مجبور می شود تا ۴۸ ساعت استراحت داشته باشد و بعد از عمل هم درد بیشتری را تحمل کند.