images.jpg8563856

 اگر می خواهید یک رژیم غذایی سالم و مفید را برای کودکتان در پیش بگیرید و مغذی ترین و رژیمی ترین عادات تغذیه ای سالم را از کودکی برای او پیش بگیرید با ما همراه باشید.

دکتر فرح بخش، متخصص تغذیه گفت: برای اصلاح الگوهای غذایی و کمک به رشد و سلامتی کودکان استفاده از تمامی وعده‌های غذایی را جدی بگیرند به ویژه وعده صبحانه که جایگزینی برای آن در طول روز و  جبران در وعده ناهار یا شام وجود ندارد چرا که صبحانه اصلی‌ترین وعده  غذایی می‌باشد.

وی در خصوص رژیم غذایی برای کودکان پیش فعال تصریح کرد: براساس رژیم غذایی مخصوص استفاده از مواد افزودنی، نگهدارنده، شکر برای این کودکان حذف شود و برای جبران مواد شیرینی می‌توان از غلات، نان، برنج، ماکارونی و نظایر  این مواد استفاده شود و حذف سایر مواد ذکر شده صدمه‌ای به رژیم غذایی وارد نمی‌کند.

در کودکان دارای اضافه وزن حذف وعده غذایی توصیه نمی‌شود و استفاده از 5-6 وعده غذایی با حجم کمتر توصیه می‌گردد.

برای کودکان زیر 7 سال رژیم غذایی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و سعی در تثبیت وزن هست تا با افزایش قد نسبت قد/وزن متناسب شود برای کودکان بالای 7  سال که منحنی رشد بالای 95 درصد دارند رژیم غذایی با دفعات زیاد توصیه شده و در کودکان دارای منحنی رشد.ئ85-95 معمولا آموزش‌ به کودک و والدین وی برای کنترل وزن توصیه می‌گردد.

وی در پایان به طور کلی رژیم غذایی اصلاح شده را بدین شکل شرح داد: استفاده از شیر و لبنیات 2-3 واحد در روز یا معادل آن گوشت (سفید، قرمز، ماهی به تناوب) 2-3 واحد (60-90گرم)
حبوبات مصرف شود و عادت به مصرف این مواد توسط والدین توصیه شود.

میوه 2-3  عدد میوه براساس ذائقه کودک برای کودکانی که میوه نمی‌خورند از آب میوه طبیعی استفاده شود.

و خانواده‌ها سعی کنند رژیم غذایی کودکان را براساس ذائقه آنان بپزند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان