personality-profile-510

 

چگونه فرد مورد نظر برای ازدواجمان را پیدا کنیم و او را بشناسیم و به خصوصیات اخلاقی وی پی ببریم؟

یک روانشناس با بیان اینکه تعامل، تعامل و باز هم تعامل در دستیابی به شناخت ویژگی‌های شخصیتی طرف مقابل در دوران نامزدی نقش دارد، گفت: «رفت و آمدها، خلوت‌ها و تعاملات بیشتر آن هم در بین فامیل‌ها، دوستان و آشنایان و… لایه‌های پنهان شخصیت فرد را بیش از بیش نمایان می‌کند.»

 

دکتر اعظم صالحی اظهار داشت: «در این دوره تعارفات و احیانا ظاهرسازی‌ها و نقش بازی کردن‌ها معمولا رنگ می‌بازد و گاهی انتقادها و اعتراض‌ها بیشتر می‌شود. همین انتقادها باعث شناخت بیشتر و اعتراض‌ها باعث افشاگرهای بیشتر می‌شود.»

 

وی با اشاره به اینکه قبل از انتخاب همسر معمولا دو نفر و خانواده‌های آنها در چارچوب اولیه یا معیارهای اصلی را در نظر می‌گیرند و بر اساس آن تصمیم‌گیری صورت می‌گیرد اما با تصمیم به ازدواج کار به آخر نمی‌رسد، گفت: «در دوران نامزدی (چه رسمی و چه غیر رسمی)، دختران و پسران هنوز در حال گذر از مرحله تصمیم‌گیری هستند  و اصولا دوران نامزدی یعنی دوران نهایی کردن تصمیم. در این دوران خیلی از خصائص روانشناختی، خلقی، اخلاقی و… که قبلا حتی در دوران رومانتیک قبل از ازدواج مشخص نبوده‌اند خود را نشان می‌دهند البته مشروط به اینکه زوج تعامل صادقانه‌ای را در پیش بگیرند.»

 

عضو هیت علمی اصفهان در ادامه افزود: «شرط اصلی شناخت صداقت، بیان  بی‌پیرایه و راحت دیدگاه‌ها، افکار و احساسات  است. در دوران نامزدی در موقعیت‌های طبیعی مثل مهمانی، خریدکردن، گردش، غذاخوردن یکدیگر را محک بزنند و به مبادله افکار و احساسات هم بپردازنند و بتوانند به سازگاری برسند. یعنی مهارت‌های لازم برای برقراری رابطه زوجی سالم و لذتبخش را بیاموزند و به کار گیرند.»

 

 

منبع:گهر