0210 cancer mom

 بچه دار شدن حس بسیار شیرین و دلپذیری بر ای هر فردی  است که تجربه کردن حس آن  آرزو ی هر فردی است اما با این وجود تلخی ها و مشکلات خخاص خود را نیز دارد.

 بچه‌دار شدن آغاز راهی است که تا پایان عمر باید برای آن پاسخگو بود. در شرایط جدایی، بیکاری، اعتیاد، ناهنجاری‌های اخلاقی و مشکلاتی از این دست، پاسخ به این سؤال سخت خواهد بود.

دوره عجیبی است. بعضی می‌پندارند که زن‌سالاری است و بعضی معتقدند که فرزند‌سالاری. بسیاری شک دارند که چه کسی باید در خانه برای تصمیم‌گیری در مورد یک موضوع کوچک حرف آخر را بزند. اما همین آدم‌های مردد امروز در کودکی و نوجوانی خود هیچگاه برای مقام شامخ تصمیم‌گیر پدر تردیدی نداشتند. دوره عجیبی است. تردید در رشته تحصیلی و نگرانی در مورد انتخاب شغل یا همسر راحت نمی‌گذارند. این تردیدهای لعنتی بعد از انتخاب هم دست از سر طرف بر نمی‌دارند. با چند مشکل کاری، تردید در انتخاب شغل به سراغش می‌آید و با اولین بحث خانوادگی، تردید در مورد انتخاب همسر و جایگاه متفاوت خانوادگی و طبقاتی او و همسرش و هزار و یک نکته‌ای که از آشنایی اولیه تا خواستگاری و ازدواج پیش آمده جلوی چشمش رژه می‌رود. در این دوره پر از دغدغه و نگرانی و احساس نارضایتی که تمام افراد را در برگرفته به خیلی از کارهایی که اساس جامعه به شمار می‌آید تردیدآمیز نگریسته می‌شود. در جامعه‌ای که با بحران ازدواج مواجه است طبیعتاً بقیه شئونات زندگی هم که قرار است پس از ازدواج مرحله به مرحله طی شود، با مشکل مواجه خواهد بود.

حتماً این نکته را تأیید می‌کنید که در شرایط فعلی، انتخاب همسر برای بسیاری از جوانان مسئله‌دار است و آن را باید جدا از مشکلات ازدواج دانست؛ مشکلاتی از قبیل مهریه سنگین، هزینه‌های بالای ازدواج و مراسم، تهیه جهیزیه، مسکن، کسب درآمد مناسب برای گذران زندگی. علاوه بر این مشکلات، مسئله دیگری نیز وجود دارد که تا حدود زیادی مخفی است. بسیاری از جوانان نمی‌دانند که با چه شخصی می‌توانند زیر یک سقف زندگی کنند و احساس خوشبختی داشته باشند.

احساس خوشبختی در برخی افراد آن‌قدر نسبی و پرتلاطم است که با کوچک‌ترین اتفاقی رنگ عوض می‌کند. یک زوج جوان در شرایطی می‌توانند گام‌های دیگر زندگی خود را به درستی بردارند که در مورد بدیهیات و اصول اولیه زندگی خود به نتیجه و اشتراک نظر رسیده باشند. به دنبال رعایت این اصل مهم است که آنها می‌توانند به موضوعات دیگری مثل بچه‌دار شدن بیندیشند. این طرز فکر که وجود بچه در زندگی‌ موجب از بین رفتن اختلافات می‌شود قابل تعمیم نیست و از سوی دیگر، ممکن است موجب ایجاد اختلافات جدیدی بشود. البته زوج‌های جوان زیادی نیز هستند که پیش از بچه‌دارشدن بر سر موضوعات خرد و کوچک مشاجراتی داشته اند، اما پس از ورود بچه به زندگی آنها، شرایط بهتری برای خود ایجاد کرده‌اند.

گرچه به احادیث و روایات و اقوالی که در مورد برکات حضور فرزند در خانواده ذکر می‌شود احترام می‌گذاریم، نباید دقت و تعمق در شرایطی را که فرزندی به خانواده اضافه می‌شود از یاد ببریم. طبیعی است که زوجی که از زندگی در کنار هم احساس رضایت ندارند با وجود بچه تنها در دعوای خود به یادگیری خواهند پرداخت. زوجی که از منابع درآمد، شغل و پایگاه اجتماعی و اقتصادی خود مطمئن نیست با به دنیا آوردن بچه خطر بزرگی در حق خود و فرزندش کرده است.

همگی اذعان داریم که بچه‌دارشدن، احساس روحانی مادری و شیرینی مسئولیت‌پذیری پدرشدن احساسات بی‌بدیلی است که نمی‌توان آن را با هیچ نعمت دیگری مقایسه کرد، اما باید یادمان باشد که هر فرزندی ممکن است در مورد علت وجودی خود از پدر و مادرش بپرسد و والدین او در شرایطی می‌توانند پاسخ قانع کننده‌ای به او بدهند که او نیز در احساس مثبت آنها از وجود خود شریک باشد. بچه‌دار شدن آغاز راهی است که تا پایان عمر باید برای آن پاسخگو بود. در شرایط جدایی، بیکاری، اعتیاد، ناهنجاری‌های اخلاقی و مشکلاتی از این دست، پاسخ به این سؤال سخت خواهد بود.

مجله سپیده دانایی