Happy newborn baby making a funny face

لذت و هیجانی که اسم گذاشتن روی کودک دارد برای هر پدر و مادری بسیار دلچسب و خوشحال کننده است در انتخاب نام بهتر است آینده و هویت کودکتان را نیز در نظر بگیرید

انتخاب اسم برای فرزندتان یکی از هیجان انگیزترین فعالیت ها پیش از تود نوزاد به شمار می آید. از این گذشته یکی از مهم ترین تصمیمات شما هم هست؛ زیرا قرار است فرزندتان در تمام طول عمر، با آن اسم زندگی کند و این مسئولیت مهمی برای شماست. عوامل زیادی در این تصمیم نقش دارند و چالش های متعددی ممکن است پیش بیاید. در این مقاله می خواهیم برخی از این عوامل را با هم بررسی کنیم؛ راهکارهایی برای برخی چالش ها داشته باشیم و در انتها هم برای شما توصیه هایی داریم.

اثرات انتخاب «نام» بر فرزند
مورد پسند بودن اسم توسط ما، متفاوت بودن آن، کم سابقه بودنش یا بی معنایی اسم، الزاما نمی تواند به سود کودک تمام شود. افزون بر این، گاه معنای اسمی هم که برای کودک برمی گزینیم، می تواند پیامدهای ناخوشایندی در آینده او بر جا بگذارد؛ هر چند ممکن است وی آخر سر با اسمش کنار بیاید یا والدین از صدا کردن او با آن نام، احساس خوشایندی داشته باشند؛ فشارهایی را هم مجسم کنیم که یک کودک ممکن است به خاطر اسمش متحمل شود. اکنون برخی از اثرات مثبت و منفی انتخاب نام بر روی کودک را با هم از نظر می گذرانیم:

مقبولیت اجتماعی در مقابل انزوای اجتماعی
وقتی کودک در محیط اجتماعی بزرگتری مانند گروه همسالان یا مدرسه قرار می گیرد، نام او و معانی ضمنی که دارد، می تواند در افزایش حس مقبولیت اجتماعی ناشی از داشتن اسمی زیبا و دلنشین کمک کند و کودک با بازخوردهایی که از همسالان و اطرافیان می گیرد، احساس محبوبیت کند. از سویی در صورت داشتن نام مناسب، به دلیل بازخورد ناخوشایند مسخره شدن و مقایسه شدن، به مرور ترجیح می دهد که از حضور در جمع کناره گیری کند و دچار انزوای اجتماعی گردد.

حس اطمینان و غرور در مقابل حس تحقیر
وقتی پدر و مادر، نام افراد مشهور و تاریخی را بر کودک خود می گذارند، گویا انتظار می رود کودک نیز مانند آنان رفتار کند و گاه کودک با آن شخصیت مشهور مقایسه می شود. این مقایسه اگر براساس ملاک های درست و توانمندی های حاضر کودک باشد، می تواند حس اطمینان و غرور را در کودک افزایش دهد، اما اگر او نتواند متناسب با آن شخصیت مشهور رفتار کند، همین نام همواره حس تحقیر را در او زنده می کند. مثلا نام رستم برای کودکی که قدی کوتاه و اندامی لاغر دارد، زمینه ساز به سخره گرفته شدن و تحقیر در میان دوستان و همسالان خواهد بود.

هویت جنسی سالم، مقابل آشفتگی هویت جنسی
وقتی نامی را برای فرزند خود انتخاب می کنیم که متناسب با جنسیت وی می باشد، می تواند در تناسب جنسیت با هویت جنسی (اینکه خودمان را مرد بدانیم یا زن) کمک کننده باشد. این در حالی است که اگر مشخص نباشد نام انتخابی متعلق به کدام جنسیت است، به مرور احساس ناخوشایندی در کودک نسبت به هویت جنسی خود ایجاد می کند. برای نمونه، وقتی اسم کودک را می بریم، بلافاصله با این پرسش رو به رو می شود که این اسم دخترانه است یا پسرانه! به صورت دقیق تر باید بگویم که گذاشتن نام های دلپذیر و دخترانه بر روی دختران موجب می شود که آنها شخصیت زنانه تر و ظریف تری داشته باشند. این در حالی است که نام های پسرانه و غیرمعمولی که روی دختران گذاشته شود، شخصیت این دختران را خشن تر و جدی تر می کند؛ این فرایند برای پسران نیز صادق است.