sleepy-at-work

 

در این بخش می خواهیم به بررسی دلایل و علت های احساس خواب آلودگی در محل کار بپردازیم. و بگوییم چرا در محل کار خوابتان می آید. همچنین راهکارهایی برای این مسئله ارائه می کنیم. آیا برایتان پیش آمده که در دفتر کار چرت بزنید؟ طبق تحقیق جدیدی که انجام شده است، شما تنها نیستید! و روش هایی وجود دارد که بتوانید با کمبود خواب مقابله کنید.

امروزه کمبود خواب بین کسانی در اداره ها کار می کنند خیلی شایع است و این کمبود خواب به طور قابل ملاحظه ای روی عملکردشان در کار تاثیر می گذارد. اگر در اغلبجلساتدر حال چرت زدن هستید، باید بدانید که شما هم جز هزاران کارمندی هستید که کمبود خواب تاثیر بدی روی ساعات بیداری مولدتان دارد.

یک مرکز خدمات درمانی کارمند محور در آمریکا اخیرا تحقیقی روی 1139 کارمند از سه شرکت انجام داده است.هدایت محققان به عهده جنیفر تورگیس (Jennifer Turgiss) بود، که دریافت 15 درصد از این کارمندان حداقل یک بار در هفته در محل کارشان چرت می زنند! چهار عامل کلیدی وجود داشت که آنها را از داشتن یک خواب آرامش بخش محروم می کرد: نگرانی یا استرس، مشغولیت ذهنی، ناراحتی های فیزیکی، حواس پرتی یا مزاحمت های محیطی.

طبق گزارش دیگری که توسط بنیاد ملی خواب (NSF) اعلام شده، 29 درصد از پاسخ دهندگان در محل کار به خواب رفته بودند یا خواب آلوده بودند، و 36 درصد نیز در حالی که رانندگی می کردن چرت میزدند یا به خواب رفته بودند.

کمبود خواب خطراتی را با خودش به همراه دارد. بعد از یک شب بدون استراحت و چرخیدن در رختخواب، روز بعد چشمهاتون به زور باز می شوند. مثل همیشه تند و تیز و مولد نخواهید بود. کمبود خواب برای پنج روز پیاپی میتواند سوخت و ساز و انرژی را کاهش داده و محدودیت های غذایی (به خصوص در زنان) ایجاد کند.ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، دیابت و چاقی از دیگر عوارض خواب ناکافی و بی کیفیت است.

جنیفر تورگیس متوجه شد که خستگی، توانایی کنترل موقعیت های استرس زا را کاهش می دهد. این امر به مشکلات عدیده ای در محل کار منجر می شود از جمله: کاهش توانایی تصمیم گیری، عدم تمرکز، کاهش عملکرد شناختی، تحریک پذیری، سازگاری کمتر با همکاران.

 

آنچه باید انجام دهید:

-به طور منظم ورزش کرده یا در پارک پیاده روی سریع انجام دهید.

-هر دو ساعت یک بار استراحت کوتاهی داشته باشید. در طول این استراحت، کمی در دفتر کار قدم بزنید تا ذهنتان باز شود.

-رژیم غذایی سالمی داشته باشید تا سطح انرژی شما افزایش پیدا کند.

-شب ها نور لامپ اتاق خواب را قبل از خوابیدن کم کنید.

-مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 را در رژیم غذاییتان بگنجانید. تحقیق اخیری که در انگلیس در این زمینه انجام شده نشان داد افرادی که امگا 3 بیشتری دریافت می کنند، الگوی خواب بهتری دارند.

 

آنچه نباید انجام دهید:

-از مصرف بیش از حد کافئین یا شکر اجتناب کنید.

-تماشای تلویزیون، استفاده از اینترنت و استفاده موبایل را قبل از خواب محدود کنید.

-از یک ملافه به طور ثابت برای بیشتر از یک هفته استفاده نکنید.

-از ورزش کردن در آخر شب پرهیز کنید.

 

چه چیزی باعث کمبود خواب می شود؟

پاسخ دهندگان به نظر سنجی علت کمبود خواب خود را اینگونه توضیح دادند:

-85.2 درصد اظهار کردند درجه حرارت اتاق یا بستر خوابشان، خیلی بالا یا خیلی پایین بوده و به طور کامل به خواب نرفته اند.

-71.9 درصد از این افراد مشکلات خوابشان را به همسرشان نسبت دادند.

-68.6 درصد مشکل را سر و صداهای ناخواسته می دانستند.

– 52.8 درصد روشن بودن لامپ را سرزنش می کردند.

-40 درصد با تشک هایشان مشکل داشتند.

-35.9 درصد به حضور فرزندشان به عنوان عالم قطع شدن خوابشان اشاره کردند.

-10.2 درصد از این افراد هم به خاطر مشکلات پزشکی خوابی منقطع داشتند.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.