protein-

اگر تا کتون گمان فکر می‌کردید که نشانه های کمبود پروتئین در بدن با اشتهای زیاد به خوردن استیک و یا تخم‌مرغ همراه است، بهتر است این متن را به دقت بخوانید . در زیر ۵ زمانی  است که بدن در حال تقاضای  دریافت مواد پروتئینی است

هوس شیرینی
یکی از نشانه‌های نیاز بدن به پروتئین زمان‌هایی است که هوس و ولع خوردن چیزهای شیرین به سراغ شما می‌آید و احساس می‌کنید که هیچوقت کاملا سیر نمی‌شوید. آیا تاکنون گمان می‌کردید کمبود پروتئین در بدن با میل به خوردن تخم‌مرغ و یا استیک خود را نشان می‌دهد؟ اگر این‌طور است خوب است بدانید که یکی از وظایف مهم پروتئین تثبیت قند خون است از این‌رو اگردچار کمبود پروتئین باشید برای آنکه سطح گلوکز خون در تمام مدت ثابت بماند، بدن شما را تشویق به انجام یک راه حل سریع مانند خوردن یک شکلات می‌کند. اگر همه آنچه که در صبحانه می‌خورید کربوهیدرات و یا مشتی غلات صبحانه است به عبارت دیگر هیچ جزء پروتئینی در آن یافت نمی‌‌‌‌‌‌‌‌شود، اگرچه در لحظه سبب افزایش سطح انرژی بدن خواهد شد، اما در عین‌حال به سرعت دچار افت انرژی نیز خواهید شد.

کاهش توانایی مغز
تعادل سطح قند خون برای متمرکز ماندن مغز و ذهن ضروری است. زمانی که دچار کمبود پروتئین هستید و سطح گلوکز خون مدام در حال نوسان است احتمال دارد که حافظه و مغز شما عملکرد شفافی نداشته باشد و احساس کنید که هاله‌ای مه‌آلود مغز شما را در برگرفته‌است. علت آن است که جریان ثابتی از آزاد شدن کربوهیدرات‌ها که سوخت اصلی مغز است، وجود ندارد. وجود پروتئین در وعده‌های غذایی کمک می‌کند تا برای ثبات سطح انرژی، کربوهیدرات ها به‌طور پیوسته و متعادل آزاد شود و از نوسانات ناگهانی افزایشی و کاهشی آنها ممانعت شود. اگر تنها به خوردن غذاهای حاضری مانند یک تکه نان و یا کیک عادت دارید احتمالا با نارسایی در عملکرد ذهن به دلیل کاهش سطح انرژی مغزی مواجه هستید.

 

 

ریزش مو
پروتئین یک جزء مهم از ساختمان تمام سلول‌ها از جمله فولیکول‌های مو را تشکیل می‌دهد. اگر فولیکول‌های مو ساختمان قدرتمندی داشته باشند علی‌رغم همه کشش‌هایی که در تمام روز به موهایمان وارد می‌کنیم آنها بر روی سر ما باقی خواهند ماند! اگر پوست سر به‌طور مزمن دچار کمبود این ریزمغذی مهم باشد، احتمالا متوجه نازک‌تر شدن تارهای مو خواهید شد.( البته به یاد داشته باشید عوامل دیگری مانند مشکلات تیروئیدی نیز می‌توانند سبب بروز چنین حالتی شوند)

احساس ضعف
همه ما می‌دانیم که پروتئین برای ساخت عضلات ضروری است و اگر دچار کمبود پروتين باشیم در طول زمان عضلات ما شروع به لاغر شدن می‌کنند. در نتیجه ما احساس ضعف و ناتوانی در انجام تمریناتی می‌کنیم که زمانی به خوبی از پس آنها بر می‌آمدیم.

مریض شدن مداوم
تنها عضلات نیستند که برای تقویت نیاز به پروتئین دارند بلکه پروتئین برای ساخت تمامی ترکیبات موجود در سیستم ایمنی ضروری اند. از این رو اگر به نظر می‌رسد نسبت به سایر افراد بیشتر دچار سرماخوردگی و یا ابتلا به سایر عفونت‌ها می‌شوید و در عین‌حال در شرایط بهداشتی خوبی نیز به سر می‌برید، احتمالا باید کمبود پروتئین را مورد سرزنش قرار دهید! یک علامت دیگر ریشه‌‌شدن ناخن و پوست پوست شدن مداوم اطراف ناخن است. پوست بدن یک عضو دفاعی بزرگ بدن است که از ما در برابر محیط اطراف حفاظت می‌کند. اگر پوست به دلیل کمبود پروتئین از قدرت کافی برخوردار نباشد احتمالا متوجه وجود شکاف‌ها و پارگی‌هایی از جمله ریشه شدن ناخن‌ها خواهید شد که به طور بالقوه شما را در معرض پاتوژن‌ها و ابتلا به عفونت‌ها قرار خواهد داد.

منبع : www.abirooz.com