badam-zamini

 

تحقیق جدیدی ادعا کرده است که مصرف بادام زمینی ممکن است خطر مرگ ناشی از حمله قلبی را کاهش دهد.

محققان دانشگاه واندربیلت آمریکا و مرکز درمانی سرطان در چین ارتباط بین مصرف بادام زمینی و آجیل را با مرگ و میر میان افراد کم درآمد و جمعیت های نژادی مختلف بررسی کرده و به این نتیجه رسیدند که مصرف بادام زمینی با کاهش مرگ و میر به خصوص مرگ ناشی از بیماری های قلبی مرتبط است.

به گفته نویسنده ارشد این تحقیق “شیا ئو شوو”:آجیل سرشار از مواد مغذی همچون اسیدهای چرب اشباع نشده، فیبر، انواع ویتامین ها، آنتی اکسیدان های فنولیک (phenolic)، آرژنین (arginine) و دیگر فیتوکمیکال ها است.

شوو در ادامه گفت: همه این مواد مغذی احتمالا به خاطر دارا بودن خواص ضداکسیداتیو، ضدالتهابی و حفظ عملکرد درست لایه درون رگی (endothelial) برای سلامت قلب و عروق مفید هستند.

درست است که قبلا تحقیق های دیگری مصرف آجیل را با کاهش مرگ و میر مرتبط دانسته اند، اما این تحقیقات روی افراد پردرآمد و مرفه متمرکز شده اند.

تحقیق جدید مورد اشاره ی ما اولین تحقیقی بود که کشف کرد همه نژاد ها از هر طبقه ای پتانسیل این را دارند که با مصرف آجیل و بادام زمینی سلامت قلب خودشان را افزایش دهند.

شوو ادامه می دهد که: ما در این تحقیق فهمیدیم که مصرف بادام زمینی با کاهش مرگ و میر کل و مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی در یک جمعیت عمدتا با درآمد کم در آمریکا و در میان زنان و مردان چینی که در شانگهایمرتبط بود.

شرکت کنندگان در این تحقیق بیشتر از 70000 هزار آمریکایی آفریقایی و اروپایی تبار تحت عنوان مطالعه جامعه جنوب بودند که اغلب درآمد پایینی داشتند و بیشتر از 130000 هزار چینی که تحت عنوان مطالعه سلامت زنان و مردان شانگهای مورد بررسی قرار گرفتند.

مصرف بادام زمینی با کاهش مرگ و میر کل ، بخصوص مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروقی (مثلا، 17 تا 21 درصد کاهش در مرگ و میر کل، و 23 تا 38 درصد کاهش در مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی برای بالاترین چارک مصرف نسبت به گروه چارک پایین) در همه گروه های نژادی و قومی و در میان زنان و مردان مرتبط بود.

شوو می گوید:به دلیل قیمت کمتر بادام زمینی نسبت به آجیل های دیگر، بیشتر در دسترس همه افراد از هر نژاد و طبقه اجتماعی و اقتصادی بوده و افزایش مصرف آن ممکنه است روش مقرون به صرفه ای برای بهبود سلامت قلب و عروق باشد.

ویلیام بلوت(دستیار مدیر مرکز پیشگیری از سرطان) : اطلاعات به دست آمده از مشاهدات این تحقیق شامل آزمایش های بالینی نمی شود و در نتیجه ما نمیتوانیم مطمئن باشیم که به طور قطع بادام زمینی به تنهایی مسئول کاهش مرگ و میر مشاهده شده است.

این تحقیق در مجله JAMA Internal Medicine منتشر شده است.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.