images

این حالت که عمدتا در بانوان دیده می شود ناشی از وسواس زیاد آنان در مورد چاقی و اضافه وزنشان است که در صورت عدم درمان مشکلات عدیده ای را براشان به وجود می آورد.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

آیا شما هم جزء آن دسته افرادی هستید که هر روز جلو آینه می ایستند و با چهره ای ناراضی به خوشان می گویند:« چه قدر چاق و بد قواره هستم، باید هر طور شده لاغر بشوم». اگر پاسخ شما مثبت است و این تصور موجب وسواس بیش از اندازه شما در غذا نخوردن می شود تا دیر نشده بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید، چون ممکن است در معرض ابتلا به بی اشتهایی عصبی باشید.

بی اشتهایی عصبی این روزها دارد به یکی از مشکلات رایج به خصوص در میان زنان تبدیل می شود، مشکلی که نه تنها با نوعی اختلال در تصویر بدن ارتباط دارد بلکه نشان از نوعی بی نظمی ذهنی است. بی اشتهایی ذهنی نوعی ترس شدید از افزایش وزن است، ترسی که نتیجه ای جز گرسنگی های طولانی مدت و بی علاقگی نسبت به خوراکی های مختلف ندارد. این مشکل اغلب به دنبال اختلال بد شکلی بدنی ایجاد می شود، اختلالی که فرد همواره احساس می کند وزنش بیش از حد معمول است.

اما نکته جالب توجه اینجاست که این دو اختلال یعنی؛ بی اشتهایی عصبی و بد شکلی بدن به ناتوانی مغز انسان در پردازش اطلاعات تصویری مربوط می شود. افراد که به اختلال بد شکلی بدن مبتلا هستنداغلب خودشان زشت و بد ریخت می دانند، حتی اگر از دیدگاه سایرین چهره و اندام قابل قبول و خوبی داشته باشند. این افراد تمایل شدیدی به تمرکز کردن بر روی جزئیات چهره و بدن دارند، تمرکزی که نتیجه ای جز افسردگی، اضطراب و شرم شدید از بدن خودشان ندارد. این مشکل در موارد حاد حتی می تواند به بستری شدن در بیمارستان یا خودکشی منجر شود.

مشکلی خطرناک که تحقیقات نشان داده اند: یکی از دلایل عمده آن ضعف در پردازش اطلاعات بصری است، مغز این افراد برای در پردازش اطلاعات بصری دریافتی با نوعی تحریف همراه است. این گروه از افراد به هر جسمی نگاه کنند چه خانه باشد و چه یک انسان معزشان در پردازش آنچه دریافت می کند با بی نظمی و اختلالی عجیب مواجه است. مغز این افراد در نواحی که مربوط دریافت اطلاعات درجه اول می شود قدرت چندانی ندارد و در تحلیل و پردازش آنها دچار مشکل می شود، ضعفی که کم اشتهایی عصبی عینی آن است.

بنابراین ابتلا افراد به انواع اختلالات عصبی و تصور آنها از بد شکل بودن بدنشان صرفاً به عوامل اجتماعی و فرهنگی مربوط نمی شود و بخش عمده ای از آن به مشکلات سیستم های پردازش مغز ارتباط دارد. مشکلاتی که به فرد تصور چاقی بی مورد یا زشت بودن را می دهد.

 

شفقنا