Sofre-7-sin

 

نوروز سال 1394 فرا رسیده است و همه ی ما به دید و بازدید بستگانمان می رویم. عید نوروز یکی از خاص ترین عیدهای ما ایرانیان است که تقریبا به خانه ی اقوام و خویشان سر می زنیم. معمولا در همه ی خانه ها سفره هفت سین زیبا با کلی شیرینی، آجیل، شکلات و … در طرح های مختلف مزین شده است و با ورود مهمان به خانه هم صاحب خانه و هم میهمان شروع به خوردن این مواد غذایی خوشمزه می کنیم.

 

 

اگر به مهمانی بروید از شما بصورت فوق العاده ای پذیرایی می شود و این خوراکی های خوشمزه و دلپذیر شما را وادار به خوردن می کند. میزبان نیز برای اثبات مهمان نوازی خود شروع به خوردن این خوراکی ها می کند تا مهمانان حاضر نیز بخورند. این چرخه به صورت های مشابه ادامه پیدا می کند تا نهار یا شام. اگر مهمان باشید یا مهمان داشته باشید سر سفره با غذاها و دست پخت های خوب و عالی روبرو می شوید که باز هم مجبور می شوید بخورید.

پس تا اینجا می توان گفت در حال خوردن هستیم. آیا به این فکر کرده اید این همه کالری را چگونه استفاده کنید و بسوزانید؟ جدول کالری ها در سایت دکتر سلام موجود است و می توانید بخوانید. با کمی محاسبه ی سرانگشتی متوجه خواهید شد چند برابر نیاز روزانه کالری دریافت کرده اید. سرنوشت این همه کالری چه خواهد شد؟ مواد غذایی که میل کردید به صورت چربی در بدن شما ذخیره می شود و دچار اضافه وزن می شوید.

بسیاری از ما دارای اضافه وزن هستیم و دلیل آن خوردن زیاد مواد غذایی و کم تحرکی است. این مسئله در عید نوروز بیشتر می شود و سلامت شما را تهدید می کند. پس با مطالبی که گفته شد به این نتیجه می رسیم که کمتر بخوریم تا دچار بیماری های در کمین نشویم.

سعی کنید بجای شیرینی و شکلات، میوه میل کنید مطمئن باشید خوردن میوه بسیار لذت بخش تر از شیرینی و شکلات است.

نوروزتان پیروز – مجله پزشکی دکتر سلام