1

آیاجایی از بدنتان درد میکند؟ قبل از اینکه به طرف دارو بروید باید بفهمید د که چه دارویی می خواهید بخورید و آن دارو چه عوارض جانبی به همراه خواهد داشت. قبل از استفاده از داروها طریقه مصرف آن را حتما بخوانید و طبق همان دستور پیش بروید.

خطرات ناشی از استفاده از داروها به نوع دارو و میزان سلامتی شما بستگی دارد.

انواع مسکن های OTC
مسکن ها در دو نوع مختلف وجود دارند. استامینوفن (Panadol, Tylenol ) و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و یا بطور خلاصه NSAIDS . هر دونوع مسکن به کاهش تب و از بین بردن درد کمک می کنند. داروهای NSAIDS شامل ایبوپروفن ، آسپرین و ناپروکسن سدیم می باشد. این داروها در شکل های مختلف قرصی ، کپسولی ، ژله ای و شربت وجود دارند.

مسکن ها روی فشار خون تاثیر می گذارند
بعضی از مسکن ها در تعامل با داروهای بالابرنده فشار خون می باشند و یا می توانند فشار خون را در افرادی که سابقه این بیماری را نداشتند بالا ببرند. اگر داروهای فشار خون مصرف می کنید و بطور منظم میزان فشار خون خود را کنترل می کنید، بهتر است برای مصرف مسکن ابتدا با پزشک خود مشورت نمایید.

2

سن می تواند روی میزان درد تاثیر بگذارد
سالهای قبل والدین به کودکانشان در زمان بیماری آسپرین بچه میدادند. اما امروزه بعلت خطر سندروم Rey ( یک بیماری نادر که روی مغز ، کبد، و کلیه ها تاثیر می گذارد ) پزشکان دیگر به کودکان آسپرین تجویز نمی کنند. کودکان بیمار با توجه به سن و وزن خود با خیال راحت می توانند استامینوفن و ایبوپروفن مصرف کنند . افراد مسن نیز باید به عوارض داروهای مسکن OTC توجه نمایند برای اینکه عوارض جانبی مصرف دارو در آنها بیشتر دیده می شود.

نوشیدنی ها و داروهای مسکن
مصرف دارو و مشروبات الکلی در کنار یکدیگر یک ترکیب خطرناک بوجود می آورد . بیشتر داروها – شامل مسکن – اخطارهایی در مورد مصرف الکل در کنار دارو دارند. همیشه قبل از مصرف دارو دستور مصرف آنرا مطالعه نمایید.

معده می تواند به مسکن حساس باشد
برخی از مسکن ها مثل ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم ممکن است مشکلات روده ای بوجود آورند. ممکن است پوشش داخل معده را تحریک کرده و زخم و خونریزی ایجاد نمایند و یا اگر زخم معده دارید آنرا تشدید کند. چنانچه مجبورید از مسکن NSAID استفاده کنید باید مسکن را در دوز پایین برای دوره های کوتاه و همراه با غذا استفاده کنید. اگر مجبورید هر روز و بیش از یک هفته مسکن استفاده کنید با پزشک خود مشورت نمایید.

3

مسکن ها می توانند باعث فعالیت بیش از حد کلیه ها شوند
کلیه یکی از اندامهای پرکار بدن است . این اندام باعث برقراری تعادل مایعات بدن و الکترولیت ها می شود اما مصرف مسکن ها در کار آنها اختلال ایجاد می نمایند. استفاده مداوم از این داروها می تواند خطر بیماری های کلیوی را بیشتر کند که به نارسایی کلیه می انجامد. چنانچه مشکل کلیوی دارید باید قبل از مصرف مسکن با پزشک خود مشورت نمایید تا مسکن هایی را تجویز کند که با کلیه سازگار باشد.

قلب شما چقدر سالم است؟
مسکن های OTC برای افرادی که مشکلات قلبی دارند همچون یک شمشیر دولبه است. مصرف این مسکن ها در دوز پایین باعث رفع گرفتگی رگهای قلبی می شود که در نتیجه جلوی حمله قلبی را می گیرد. اما از طرفی دیگر ، مصرف طولانی مدت آسپرینها در دوز بالا می تواند باعث رقیق شدن خون شود. همچنین می تواند فشار خون را بالا برده و خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را در افراد مبتلا به بیماری های قلبی افزایش دهد. کسانی که فشار خون بالا دارند و یا به بیماریهای قلبی دچارند، قبل از مصرف آسپرین های NASID حتما باید با پزشک خود مشورت نمایند. اصولا برای بیماران قلبی ، کلیوی یا سیروز کبدی مصرف مسکن توصیه نمی شود.

برای شناختن دارو برچسب روی آنرا حتما بخوانید
زمانی که به چند بیماری همزمان مبتلا شویم – مثل سرماخوردگی و آنفولانزا- اغلب مجبور می شویم چند نوع دارو مصرف کنیم. برای اینکه دارو را بیش از دوز مصرفی آن استفاده نکنیم ، به مواد تشکیل دهنده آن دارو دقت نمایید. برای مثال اگر نسخه شما شامل استامینوفن باشد، باید بدانید که از دوبرابر مصرف کردن دارو باید اجتناب نمایید. خواندن برچسب دارو به شما کمک می کند که از مصرف داروهایی که حساسیت زا هستند خودداری نمایید.

4

مشکلات کبدی و مسکن ها
استامینوفن و دیگر داروهای مسکن را اگر درست مصرف کنید هیچ خطری ندارند اما باید بدانید که مصرف هر دارویی همراه با خطراتی می باشد.برای از بین بردن درد، استامینوفن داروی خوبی است اما روی کبد تاثیر بدی دارد. بسیاری از آسیب های شدید کبدی در نتیجه مصرف بی رویه استامینوفن بوجود می آید. همواره برچسب دارو را خوانده و طبق دستور آن دارو را مصرف نمایید. برای جلوگیری از بروز مشکلات کبدی ، از مصرف بیش از حد توصیه آن خودداری نمایید. در زمانی که دارو مصرف می کنید از نوشیدن الکل بپرهیزید و برای دوره های کوتاه مدت دوزهای کمتری مصرف نمایید. افراد مبتلا به سیروز باید کاملا از مصرف مسکن های NSAID اجتناب کرده و فقط استامینوفن را در دوز کم مصرف نمایند. برای دانستن اینکه چه مسکنی برایتان بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.

بارداری و مسکن
در زمان بارداری باید بدانید که هر چیزی که مصرف می کنید ، کودک نیز از همان مصرف می کند. عموما مسکن های NSAID برای زنان باردار با توجه به عوارض خطرناک داروها در سه ماه سوم توصیه نمی شود . چنانچه درد دارید، برای از بین بردن درد با پزشک زنان مشورت نمایید. داروهای خانگی نیز می توانند موثر باشند مانند ماساژ با آب ولرم برای کمردرد. قبل از مصرف هرگونه مسکنی با پزشک خود مشورت کنید تا از بی خطر بودن آن برای خود و جنین مطمئن شوید.

5

تداخلات دارویی
مصرف بعضی از داروها با داروهای دیگر ناسازگار است و ترکیب دو دارو ممکن است خطراتی برای بدن بهمراه داشته باشد. برای مثال ،مصرف NSAID در کنار وارفارین( نازک کننده عروق) خطر خونریزی را زیاد می کند و استامینوفن هم می تواند اثر دارو را بیشتر نماید. علت این است که مصرف داروها همزمان تهدید کننده سلامتی هستند ، درباره کلیه داروهایی که مصرف می کنید با پزشک یا یک داروساز مشورت نمایید حتی اگر ویتامین و یا داروهای گیاهی باشند.

منبع-آی بانو