baby-eating
باید مراقب تغذیه کودکان در ایام تعطیلات و فراغت از مهدکودک باشید و نگذارید بیش از حد تنقلات و اجیل مصرف کنند همچنین مراقب باشید خوراکی های مضر مانند چیپس و پفک به آنان داده نشود.

تعطیلی مدارس علاوه بر این‌که زمان مناسبی برای استراحت مادران و کودکان و رهایی از صبح زود بیدارشدن‌های آزاردهنده است، از آن دسته روزهایی‌ است که به علت عدم وجود برنامه غذایی منظم مادر خانواده نمی‌تواند از آشپزخانه بیرون بیاید به ویژه در دوران عید. با وجود انواع تنقلات خوشمزه در خانه  تنظیم یک برنامه غذایی مناسب برای مادران بسیار سخت محسوب می‌شود. اگر به دید و بازدیدهای عید و شب نشینی‌هایمان نگاهی بیاندازیم  خیلی راحت به این نتیجه می‌رسیم که غذا مهمترین اصل مهمانی‌های  ایرانی است.

اگرچه مصرف شیرینی و شکلات در حد کم ایرادی ندارد،اما روی آوردن به این خوراکی های خوشمزه و کاهش تحرک در تعطیلات عید باعث افزایش وزن بسیاری از کودکان می‌شود. در این مقاله چند نکته ساده برای ثابت نگه داشتن وزن کودک‌تان پیشنهاد شده است با ما همراه باشید:

1.عید را با همان رژیم غذایی کودک‌تان در دوران مدرسه بگذرانید
عدم وجود برنامه‌ای منظم بچه‌ها را به ریزه خواری تشویق می‌کند. بنابراین سعی کنید صبح کودک‌تان را با یک صبحانه کامل و مغذی همراه با چای شیرین شروع کرده و مثل روزهای قبل و در ساعات مقرر همیشگی ناهارشان را آماده کنید.

2.غذاها و اسنک‌های خوشمزه خانگی را به جای چیپس، بیسکوییت و شکلات‌های آماده در دسترشان قرار دهید
به طور مثال یک بشقاب بزرگ پر از سالاد یا میوه‌های گوناگون آماده کنید و روی میز آشپزخانه بگذارید.خودتان هم از سرعت خالی شدن متعجب خواهید شد.بهترین راه ایجاد قفسه‌ای پر از میوه های خشک شده، چهار مغز، کشمش و … در آشپزخانه است.

3. بچه ها را سرگرم کنید
تا جایی که ممکن است با بازی‌های هیجان‌انگیز و فعالیت‌های پر تحرک کودک‌تان را سرگرم کنید و برای نشستن آن‌ها جلوی تلویزیون و کامپیوتر محدودیت زمانی بگذارید. هم چنین اجازه خوردن شیرینی و شکلات را هنگام تلویزیون تماشا کردن به آن‌ها ندهید.

4. ساعت خوابشان را تنظیم کنید
ساعت خواب آن‌ها را با مهمانی‌های بی‌موقع به هم نزنید. بیش از حد بیدار ماندن آن‌ها را به ریزه خواری تشویق می‌کند.

5. نوشیدن آب
یکی از مهمترین اصل‌ها نوشیدن مایعات است. کودکتان را  به نوشیدن مقدار زیادی آب به جای نوشیدنی‌های شکردار و شربت‌های مختلف تشویق کنید.

6. تعطیلات عید زمان بسیار خوبی برای خرید کردن با کودک‌تان و پختن غذاهای ساده به همراه آن‌هاست
آن‌ها را با خود به همراه ببرید و به آن‌ها انتخاب مواد غذایی سالم را آموزش دهید.

7. میوه‌ها و سبزیجات مختلف را در اختیارشان قرار دهید و به آن‌ها فرصت دهید تا با تخیلات و ایده‌های خود میوه‌ها را تزئین کنند
می‌توانید با آن‌ها در بریدن انواع میوه‌ها به شکل ستاره، دایره، قلب و در آخر آماده کردن دسرهای مغذی با میوه‌های خرد شده همراه باشید.

8. هنگام دید و بازدیدهای عید برای کودک صاحب خانه شکلات هدیه نبرید
آن‌ها را هم به همین کار تشویق کنید و همچنین برای مهمانی‌هایتان غذاهای ساده و جدید آماده کنید، نه همان غذاهای پر از کالری همیشگی ایرانی.

به عنوان آخرین نکته این‌که فراموش نکنید کودکان بیشتر کارهایی را که می‌بینند تکرار می‌کنند، نه کارهایی را که شبانه روز به آن‌ها تذکر می‌دهید. انتخاب غذاهایتان را اصلاح کنید و با ایجاد تعادل بین تحرک‌تان و میزان مصرف کالری روزانه تعطیلات خوبی را برای خودتان رقم بزنید.