baby-fat-childrens

 

امروزه تعداد کودکانی که به چاقی مبتلا می شوند با میزان هشدار دهنده ای رو به افزایش است.چاقی در کودکان معمولا به علت انتخاب های نادرست غذایی، عدم فعالیت های فیزیکی و عادات غذایی خانواده رخ می دهد. افزایش تعداد کودکان دارای اضافه وزن نگران کننده بوده وافراد باید به ورزش روی بیاورند. وقتی کودکی اضافه وزن دارد، تعهد و تلاش زیادی لازم است تا به وزن سالم برسد.

 

“دکتر رائو” (متخصص کودکان از کلینیک آپولوی حیدرآباد) توضیح می دهد: بدن انرژی های استفاده نشده را به عنوان چربی در بدن ذخیره میکند. برای حفظ وزن سالم، باید انرژی بدست آمده از غذاهای مصرف شده سوزانده شود. وقتی افراد بیشتر از آن چیزی که می سوزانند غذا میخورند، بدن این انرژی اضافه را به عنوان چربی ذخیره می کند.

 

دلایل اولیه چاقی کودکان (طبق گفته های دکتر رائو):

انتخاب های غذایی: این مورد شامل انتخاب غذاهای پرچرب و پرقند به جای انتخاب های سالم است.

عدم فعالیت فیزیکی: امروزه کودکان کمتر از گذشته فعالیت های فیزیکی انجام می دهند.

نشستن مداوم: بچه ها به طور متوسط ، حدود دو و نیم ساعت در روز تلویزیون تماشا می کنند. و البته زمان زیادی را با کامپیوتر و دیگر گجت ها می گذرانند. به نظر می رسد که این سرگرمی ها جایگزین بازی های فعال شده اند.

والدین دارای اضافه وزن: الگوهای غذایی خانواده می تواند تاثیر مستقیمی روی حفظ وزن سالم یا اضافه وزن کودک داشته باشد.

برخی پدر و مادرهای دارای اضافه وزن کمتر درباره این نگران هستند که کودکشان هم اضافه وزن بگیرد.

ژنتیک: برخی اختلالات ژنتیکی نادر می تواند باعث چاقی شدید دوران کودکی شود. در افراد زیادی، ژن خاصی فرد را بیشتر مستعد چاقی می کند. اگر در یک خانواده سابقه چاقی وجود دارد، پدر و مادرها باید بیشتر مراقب انتخاب های غذایی سالم برای کل خانواده باشند.

 

چگونه از چاقی کودکان پیشگیری کنید؟

تنها روش پیشگیری از چاقی میان کودکان این است که او را با فعالیت های زیاد خارج از خانه درگیر کنید.مثلا، در بازی های خارج از خانه با او همراهی کرده تا زمانی که به این فعالیت ها علاقمند شوند. یادتان باشد که یک رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی فیبر غذایی باید تا بعد از سن ده سالگی رعایت شود.

 

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.