flexible

 کارهای پر مشغله،و وقت گذرانی با بچه ها , زمان زیاد برای ورزش باقی نگذاشته است ؟ آیا این عبارات و اصطلاحات، به نظرشما آشنا نیستند؟ اینها سخنانی  هستند که استادان ورزش،‌ تقریباً  روزانه از زبان شاگردان خود می شنوند. در این بحش چند نکته درارتباط با  موانع ورزشی  با شما در میان می گذاریم.

“وقت ندارم! سرم شلوغه! شما که جای من نیستین که بدونین!”

همه ما در زندگی خود اولویت هایی داریم و برای خیلی از ما، ورزش کردن در اولویت و جلوتر از کارهای دیگر زندگی، قرار ندارد. ولی فقط برای یک لحظه فکر کنید. مگر ما چند بار زندگی می کنیم؟ مگر بدن ما لباس است که بتوانیم اون رو هر زمان که دلمون خواست، عوض و نو کنیم؟ بدن رو که نمی توانیم در اثر سهل انگاری و فرسوده شدن، مثل ماشین یا خانه یا هر وسیله دیگری، تعویض کنیم. پس آیا عاقلانه نیست که رسیدگی به سلامت اون رو در اولویت قرار بدهیم؟ ما برای چه منظوری کار می کنیم و زحمت می کشیم؟ آیا برای اینکه زندگی بهتری داشته باشیم و یا برای اینکه خودمون رو نابود کنیم؟ راجع به این مسأله، خوب فکر کنیدً!

“حوصله اینکه دوباره دوش بگیرم و بعد از اون، دوباره به سر و وضع خودم برسم، ندارم!”

این بهانه، بیشتر از طرف خانم ها شنیده می شود. اگر شما هم با چنین مشکلی مواجه هستید، بهترین کار این است که ورزش کردن رو به اول صبح موکول کنید تا بتوانید بعد از ورزش و قبل از شروع کارهای روزانه،‌ حمام کرده و دوش بگیرید. اگر هم در اول صبح فرصت ورزش کردن ندارید، می توانید در پایان روز، ورزش کنید.

“بدن من اصلاً‌ انعطاف پذیر نیست و مثل چوب،‌خشکه!”

بعضی از ما،‌ عدم انعطاف بدن رو بهانه می کنیم تا از زیر ورزش، در برویم. با خودتون فکر کنید، ما برای چه به کلاس یوگا می رویم؟ مسلماً برای اینکه از نظر جسمی و روحی، انعطاف پیدا کنیم. هیچ فردی از روز اول منعطف نیست. همه از جایی شروع می کنند. بعضی ها، ملاک ورزش کردن رو توانایی رساندن نوک انگشتان دست به نوک انگشتان پا می دانند و اگر نتوانند این کار رو انجام بدهند، به کلی بی خیال ورزش می شوند! مجبور نیستید که از ابتدای کار، عالی باشید. خوب این که کاری ندارد! زانوهای خود رو خم کنید و اون وقت خواهید دید که می توانید، نوک انگشتان پا رو لمس کنید. سپس کم کم سعی کنید که زانو رو صاف کنید. به مرور بر انعصاف بدنی شما افزوده می شود.

“من از نظر ژنتیکی محکوم به داشتن بدن نامتناسب هستم و ورزش هم هیچ کمکی به من نمی کنه!”

ژنتیک بد؟! هیچ کس منکر نقش ‍ژن ها در شکل و فرم بدن نیست اما این بدین معنی نیست که هیچ کاری نمی توانید بکنید. رسیدن به تناسب اندام، برای بعضی ها زودتر و برای بعضی ها دیرتر اتفاق می افتد. بعضی ها با چالش کمتر و بعضی ها هم با چالش بیشتری مواجه می شوند. در هر صورت، همه نتیجه می گیرند. شکل بدن شما، به هر صورت که باشد، می تواند با ورزش، بهبود پیدا کند و ورژن بهتری از شما رو ارائه بدهد.پس دست روی دست نگذارید و ژن ها رو سرزنش نکنید.

“حرکات رو فراموش می کنم! نمی دونم که چطور ورزش کنم و از کجا شروع کنم!”

گاهی با اینکه مربی ها،‌ نوع ورزش و نحوه حرکات رو به ما آموزش می دهند ولی ما اونها رو فراموش می کنیم. فکر نکنید که این اتفاق فقط برای شما می افتد. خیلی ها این رو تجربه می کنند. امروزه، اینترنت و وسایل ارتباط جمعی، تا دلتون بخواهد، مملو از انواع برنامه های ورزشی با جزئیات کامل و توضیحات کافی هستند. این برنامه رو تماشا کنید و از اونها یاد بگیرید. پس حتی اگر آموزش های مربی خودتون رو در باشگاه، فراموش کردید، در کنار اینکه می توانید مجدداً از او سؤال کنید، می توانید از این برنامه های آموزشی هم استفاده کنید.

منبع : yeka.ir