migraine

 

 

میگرن (migraine) به عنوان سردردی ضربان دار طبقه بندی شده و علائمش از فردی به فرد دیگر و همچنین از یک حمله به حمله دیگر متفاوت است.

بیماران مبتلا به میگرن در صورت دچار شدن به سردرد باید پیش پزشک رفته و خودشان را درمان کنند. در ادامه به معرفی 5 نشانه میگرن خواهیم پرداخت.

تحریک پذیری، هیجان و افسردگی. نوسانات خلقی شدید یکی از بزرگترین نشانه های میگرن است. برخی بیماران ممکن است بدون هیچ دلیلی احساس افسردگی یا تحریک پذیری کرده و برخی دیگر هم ممکن است احساس هیجان کرده و فکر کنن تحت فشار هستند و باید روتین روزانه ی خودشان را بشکنند. بهتر است بدانید افسردگی عمیقا به میگرن ارتباط دارد.

کم خوابی. افرادی که میگرن دارند به طور دائم از مشکلات مربوط به خواب رنج برده و با خستگی از خواب بیدار می شوند و مستعد حمله های میگرن هستند. خیلی از محققان کم خوابی را به مقدار و شدت میگرن مرتبط می دانند. بیماران مبتلا به میگرن ممکن است از بیخوابی هم رنج ببرند.

درد حاد یا ضربان دار در شقیقه ها. درد ضربانی در کناره های سر یکی از نشانه های کلاسیک میگرن است. درد به قدری شدید است که هیچ چیزی کمک نمی کند. بهترین روش این است که قبل از شروع این نوع درد، بدانید که چه چیزی شما را آرام میکند تا به طور موثر با آن مبارزه کنید.

صدا، بو، یا نور باعث بدتر شدن سردرد و شروع میگرن می شود. این امر از یک بیمار به بیماری دیگر متفاوت است. معمولا صدا، بو یا هر نوع نوری میتواند به شروع درد میگرن منجر شود. نور زیاد و صدای بالا میتواند درد را تشدید کند. حتی بوی عطر یا بوی دیواری که تازه رنگ شده ممکن است باعث میگرن شود. پس بفهمید چه چیزهایی باعث شروع درد در شما میشود و تا جایی که میتوانید از آنها دوری کنید.

احساس کرختی یا سوزش در یک یا دو طرف سر. به نظر میرسدخیلی از افراد مبتلا به میگرن یک پیش درآمد حسی را تجربه می کنند. این بیماران نبود موقتی یک حس خاص را تجربه کرده و یا حس کنن سرشان سوزن سوزن می شود. این احساس ممکن است از یک طرف بدن به طرف دیگه بدن حرکت کرده، یا در یک زمان از نوک انگشتان به بازو و صورت برود.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.