open-uri20130119-554-1pkleh7
در هنگام سرماخوردگی مراقبت از بینی بسیار حائز اهمیت و مهم است بهتر است به برخی نکات مفید و مضر برای بینی اهمیت دهید تا آسیبی به مخاط آن وارد نشود.

عمرانی متخصص گوش و حلق و بینی گفت: درمان هر بیماری وابسته به تشخیص بهینه عامل‌هایی است که بیماری را ایجاد می‌کند.
شایع‌ترین علت خونریزی بینی در کودکان و بزرگسالان دستکاری و سرما خوردگی است تیغه‌ی بینی در بخش پیشین خود 4 رگ دارد که عمل خون رسانی را انجام داده و در میانه‌ی تیغه‌ی بینی به یکدیگر وصل می‌شوند و پرخونی را ایجاد می‌کنند وقتی رگ‌ها مخاط بینی را پر از خون می‌کنند، این توانایی را به آن می‌دهند که هوای سرد را گرم کرده و به شش‌ها برساند.
وی در ادامه اذعان کرد: بنابر این احتمال بسیاری وجود دارد که دستکاری باعث پارگی شاخه‌ها و رگ‌ها شده و خونریزی ایجاد کنند از دیگر علل، سرماخوردگی است که عروق را شکننده و مخاط را خشک و زخمی و التهاب ایجاد می‌کنند از بیماری‌های کمتر شایع در خونریزی بینی، کاستی در فاکتورهای انعقاد خون است مانند بیماری های هموفیلی، و خونی یا کاستی‌های مغز استخوان.
وی افزود: بهترین راه درمان بر پایه‌ی علت آن، دستکاری نکردن بینی، پرهیز از فین کردن سفت، مرطوب و نمناک نگه داشتن مخاط بینی و هم چنین پرهیز از آلاینده های محیطی به ویژه دود قلیان و سیگار است که این عوامل می‌توانند از روند خشک شدن فرایند بینی پیشگیری کنند.
لازم به ذکر است: بخورهای داغ و به خصوص از فاصله‌ی نزدیک توصیه  نمی‌شود چرا که خود سبب زخم شدن بینی می‌شود.
 منبع: باشگاه خبرنگاران