Pharyngitis
برخی گلودردها در پی فارنژیت های چرکی  در گلو ایجاد می شوند که از جمله مضرترین نوع گلودرد به حساب می آیند و موجب تغییر تن صدا و سوزش در گلو نیز می شوند.

دکتر عمرانی متخصص گوش و حلق و بینی  اظهار کرد: فارنژیت همان التهاب لوزه‌ها است که از بیماری های عفونی در کودکان و نوجوانان محسوب می گردد که مهمترین دلیل ایجاد آن ویروس‌ها هستند.
وی در ادامه گفت: شدیدترین نوع این بیماری التهاب لوزه‌های کام است که از جمله بافت لنفاوی و دفاعی بدن هستند و در دو طرف دهان قرار گرفته‌اند و عامل ایجاد این بیماری گونه خاصی از استرپتوکوک است.
وی افزود: گونه خاصی از استرپتوکوک در ایجاد گونه خاصی از فارنژیت منجر به بیماری مهلک روماتیسم قلبی می‌گردد. این بیماری محدودیت های فراوان جسمی و حرکتی را در آینده ایجاد می‌کند و شایع‌ترین سن ایجاد آن 3 تا 25 سالگی است که علائم آن همراه با گلو درد، بویژه هنگام بلع آب دهان، تب بالا، کرک آشکار می‌گردد.
وی خاطر نشان کرد: این بیماری تا هشت روز فرصت درمان دارد و درمان آن‌ همچنان پنی سیلین است ولی فارنژیت هایی که همراه با تب، گلو درد و عفونت در گلو نیستند، زمان بیشتری برای درمان دارند.
وی در پایان گفت: اگر در هنگام گلودرد چرکی، اختلال یا کاستی در دم و بازدم ایجاد گردد باید به پزشک مراجعه کرد، چون فارنژیت های چرکی منجر به آبسه لوزه می‌گردد که تکلم را سخت
می‌کند.
منبع: باشگاه خبرنگاران