14177096521

سعی کنید دم عیدی به جای دادن پول به کودکان برای افزایش اطلاعات و دانش آنان کتاب به آنان هدیه دهید و با این کار به آنان سود علمی برسانید.

تهیه هدیه برای کودکان باید با دقت انجام شود. یک نویسنده گفت: دادن کتاب به‌عنوان عیدی به کودکان و نوجوانان به نهادینه شدن فرهنگ مطالعه کمک می‌کند.

مرتضی حاتمی، با بیان این‌که ترویج و نهادینه کردن فرهنگ مطالعه در میان کودکان و نوجوانان در ایام نوروز نیازمند هدیه‌ کتاب به عنوان عیدی است، اظهار کرد: ایرانی‌ها بنا به سنت کهن و دیرین در روزهای عید نوروز، به بچه‌ها و کوچک‌ترها عیدی می‌دهند و بهترین راه در نوروز امسال دادن کتاب به عنوان عیدی به بچه‌ها برای همراهی با کتاب است.

این نویسنده ادبیات کودک با بیان این‌که متاسفانه سرانه‌ مطالعه کتاب در کشورمان با فرهنگ و تمدنی غنی و تاریخ و پپشینه‌ای کهن و درخشان پایین است، ادامه داد: با وجود تلاش‌ نهادها و متولیان دولتی و خصوصی، هنوز راه درازی برای رسیدن به سرانه‌ ایده‌آل و مطلوب کتاب‌خوانی در پیش است و چه خوب است اگر والدین و اولیای تربیتی در فرصت مغتنم عید نوروز، با اهدا و عیدی کتاب به بچه‌ها، التذاذ و ذوق ادبی و سطح مطالعه‌ آنان را افزایش دهند.

او اضافه کرد: این حرکت بسترهای مناسب برای ترویج، تقویت و نهادینه کردن فرهنگ مطالعه‌ کتاب را در کودکان و نوجوانان آماده می‌کند و سرانه‌ مطالعه را اندکی افزایش می‌دهد تا اندوخته‌های ذهنی این مخاطبان از دانایی و آگاهی و خردمندی لبریز شود.

حاتمی همچنین گفت: نمی‌توان منکر برخی باورهای غلط و بسته در این راستا بود زیرا لایه‌هایی از بافت فرهنگی جامعه با این حرکت موافق نخواهند بود و حتی مقابله خواهند کرد که این نیازمند فرهنگ‌سازی است.

او با اشاره به کتاب قرآن و جایگاه ارزنده، ماندگار و همیشگی آن در میان سفره‌ هفت سین، خاطرنشان کرد: جایگاه قرآن حکیم و توجه به باورهای مذهبی می‌تواند باورهای بسته، محدود و نگاه‌های منفی به کتاب و اهدای کتاب در ایام عید را با تقویت باورهای اعتقادی و مذهبی در این راستا، شفاف‌تر و در این زمینه فرهنگ‌سازی کند.

ایسنا