index.jpg6586
مطمئنا برای بهبود و ریکاوری بدن پس از زایمان نیاز به زمان داریم و تا بازگشت به حالت اولیه بدن مقداری وقت باید بگذرد تا تازه مادرها به وضعیت قبل از بارداریشان بازگردند.

 احتمالا پروژه ها و برنامه های زیادی برای بعد از تولد بچه در زمان مرخصی زایمان خود داشته اید. ولی باید بدانید که یک چیز را فراموش کرده اید. این شرایط شبیه تعطیلات نیست. باید بعد از زایمان کاملا و از هر نظر بهبود یابید و بچه خود را بشناسید و مادر بودن را یاد بگیرید. بنابراین هر چیزی غیر از این سه مورد را برای خودتان برنامه ریزی کرده اید، فراموش کنید.
 بخش بهبودی بدن خیلی مهم است. بدن شما در نه ماه اخیر با تغییرات بسیار بزرگی مواجه بوده است. انتظار نداشته باشید که برای مدتی به شرایط عادی بازگردید. اگرچه به طور معمول در جامعه دوران بهبودی خانم ها را بعد از زایمان، شش هفته می دانند و خانمها بعد از این مدت اجازه داشتن رابطه جنسی و بازگشت به سر کار را پیدا می کنند، ولی معمولا نه ماه دیگر زمان می برد تا همه چیز به شرایط عادی برگردد. بنابراین خونسرد باشید و این توصیه ها را اجرا کنید.

 

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

 

وقتی بچه می خوابد، بخوابید. شاید هرگز به اندازه ماههای اول مادری خود در زندگی خسته نشده باشید. وقتی بچه می خوابد به فکر انجام کارهای عقب افتاده نباشید. به محض اینکه خرخر کرد، شما هم بخوابید. به تدریج که انرژی لازم را بدست آوردید، می توانید برای مدت طولانی تری بیدار بمانید.

کارهای عادی روزانه را با بچه بکنید. بچه ها عاشق تماشای شما هستند. آنها فکر نمی کنند که شستن لباس ها، آشپزی کردن یا خرید کسل کننده است. به خصوص اگر شما با آنها حرف بزنید.

هر روز از خانه بیرون بروید. حتی اگر فقط برای یک مسیر کوتاه و چند قدم راه رفتن از خانه بیرون رفته اید. نور خورشید و هوای تازه برای حال و هوای شما خوب است.

بعد از زایمان وقت آشپزی و غذا درست کردن نیست. اگر همسر شما نمی تواند کارهای مربوط به آشپزی را در طول هفته انجام دهد، به او درست کردن چند مدل غذای ساده را یاد دهید تا در فریزر گذاشته و برای طول هفته ذخیره داشته باشید.

حد انتظارتان را پایین بیاورید. اگر از نظر مالی برایتان امکان دارد، یک مستخدم بگیرید تا خانه را تمیز کند. اگر نمی توانید تمرکزتان را فقط روی کنترل درهم و برهم بودن و شلوغی خانه بگذارید. و تخت خود را مرتب کنید که حداقل یک اتاق در شرایط خوب باشد.

اگر موقع زایمان اپیزیوتومی داشته اید، نشستن در آب چند نوبت در روز نه تنها به تمیز نگه داشتن آن منطقه کمک می کند بلکه دردهای شما را هم کاهش می دهد. می توانید با گذاشتن کیسه یخ یا پدهای مخصوص هم مانع ورم شوید.

درست غذا بخورید. به معنای این که باید همان رژیم غذایی که در دوران بارداری داشته اید را کماکان ادامه دهید و زمانیکه شیر می دهید از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید.

حواستان به علایم مشکلاتی که پیش می آید، باشد. اگر ناگهان خونریزی شدید، عفونت سینه یا دردی در ناحیه لگن احساس می کنید، حتما با دکتر متخصص تماس بگیرید.

افسردگی بعد از زایمان هم افسانه نیست. بعد از زایمان و روبروشدن با واقعیت مادرشدن و کمبود خواب زیاد، ممکن است روحیه تان را از دست بدهید و احساس افسردگی داشته باشید. این کاملا طبیعی است و معمولا تا ده روز بعد از زایمان اتفاق می افتد. اگر این مدت افسردگی طولانی یا شدید تر شد، ممکن است شما به افسردگی بعد زایمان مبتلا شده باشید.