4819812
مهمترین عامل پیدایش این عارضه در اطفال ،عدم مصرف وعده های غذایی یا میان وعده  ها در طول روز توسط اطفال است.

 زمانی که بدن به مقدار کافی، قند در اختیار نداشته باشد، به کمبود این ماده در بدن خود دچار می‌شود قند منبع اصلی انرژی سلول‌ها محسوب می‌گردد.
غلظت قند در خون کودکان بین  mg70- 55 است و زمانی که غلظت آن کاهش یابد، بدن کبد را وادار به تجزیه گلیکوژن به قند می‌کند تا قند مورد نیاز تأمین گردد. علاوه بر آن افت قند خون در کودکانی که میان وعده میل نمی‌کنند و یا کودکانی که از نشاسته کمتری استفاده می‌نمایند به چشم می‌خورد در ضمن قند خون کودکانی که به مشکلات هورمونی مبتلا هستند نیز از حد طبیعی پایین‌تر است.
 از نشانه‌های کمبود قند خون می‌توان به گرسنگی، خستگی، ضربان نامنظم قلب، سرگیجه، نداشتن تمرکز و قاطعیت در تصمیم‌گیری اشاره کرد. کمبود قند خون در کودکان را می‌توان به وسیله یک رژیم غذایی مناسب، مصرف وعده‌های کوچک غذایی و میان وعده‌ها کنترل کرد.
قند خون ناشتا در بزرگسالان بین mg 99- 5 است و قند خون غیرناشتای آنها بین mg 135- 70 اندازه‌گیری می‌شود و فردی که قند خون ناشتای فرد بیشتر یا مساوی mg 200 نشان داده شود، چنانچه این مقدار در اندازه‌گیری روز بعد تکرار گردد فرد به عنوان بیمار دیابتی شناخته خواهد شد.
باشگاه خبرنگاران