images.jpg4667
اولین و مهمترین اقدامات در زمان مارگزیدگی را که در این ایام دانستن آن برای هرفردی مهم و حیاتی است به شما آموزش می دهیم با ما همراه باشید.

جلیل صداقت پیشه متخصص پوست و مو  گفت: ممکن است در ایام نوروز موردهایی از مارگزیدگی را شاهد باشیم از آن جایی که مارگزیدگی انعقاد خون را مختل می‌کند و مریض دچار خونریزی شدید و مسمومیت می‌شود به علاوه آن احتمال از کارافتادگی کلیه وجود دارد، معمولا این افراد به اورژانس‌ها انتقال می‌یابد.
صداقت پیشه بیان کرد: از آن جایی که مارگزیدگی گزش آن به پوست است ولی جز زخم و خراشی که ایجاد می‌کند معمولا آن قدر هم وسیع نیست به اصطلاح اقدام به انجام کار خاصی نمی‌کند و گاهی وقت‌ها لازم است میکروز شود یعنی بخشی از پوست تخریب و خالی شود. این افراد ممکن است بعدها نیاز به پیوند پوست داشته باشند یعنی زمانی که وضع عمومی آن‌ها خوب شود.
این متخصص پوست و مو عنوان کرد: این افراد باید سریعا به بخش اورژانس انتقال داده شوند و داروهای ضد حساسیت، داروهای تسکین دهنده و اگر نوع مار مشخص باشد باید پادزهر به او تزریق نشود. این اقداماتی است که اورژانس باید انجام دهد. معمولا مارگزیدگی ممکن است انعقاد خون او مختل شود و دچار خونریزی در بخش‌های مختلف بدن شود.
وی در پایان خاطر نشان کرد: در این افراد باید کمبود فاکتورهای خوبی جبران شود تا دچار خونریزی نشود و اگر شخص دیر برسد احتمال اینکه کلیه‌های او آسیب ببیند وجود دارد بعد از آن تحت نظر متخصص داخلی قرار بگیرد.
باشگاه خبرنگاران