heart

 بیمارانی که  دیابت نوع  2  دارند و  از داروهای دیابتی مصرف می کنند درمعرض ریسک زیادتریاز نارسایی قلبی هستند. نارسایی قلبی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 رواج دارد

 دانشمندان با انجام یک آنالیز جامع بروی کارآزمایی های بالینی که بیش از 95 هزار بیمار در آن شرکت داشتند به این نتیجه دست یافتند.

 گزارش این آنالیز در مجله ی  The Lancet Diabetes and Endocrinologyمنتشرگردید.

 نارسایی قلبی زمانی اتفاق می افتد که قلب قادر به پمپ کردن خون کافی به سراسر بدن با فشار صحیح نمی باشد. این بیماری درمیان بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 شایع است و بر کیفیت زندگی بیماران مبتلا به دیابت تأثیر شگرفی دارد و عامل اصلی هزینه های مراقبت های بهداشتی در آمریکا  محسوب می شود.

 مرکز پیشگیری و کنترل بیماریهای آمریکا (CDC)  هزینه ی سالانه ی نارسایی قلبی را 32 میلیون دلار تخمین زده است.

دراین تحقیق جدید محققان مطالعاتی که بصورت تصادفی و کنترل دار بر روی داروهای کاهنده ی قند خون انجام شده بود و مطالعاتی که در آن به استراتژیهایی ارزیابی نتایج قلبی عروقی پرداخته بودند را بررسی کردند. در این جستجو 14 کارآزمایی بالینی که در آن 95502 بیمار شرکت داشته ومطابق با معیارهای این جستجو بودند، آنالیز گردید. سپس دانشمندان نتایج تمام این تحقیقات را گردآوری کرده و خطر نسبی نارسایی قلبی را در آنها برای هر یک از داروهای دیابت نوع 2 محاسبه نمودند.

heart-rate

 4 درصد از بیماران در طول کارآزمایی های جداگانه از نارسایی قلبی رنج می بردند درحالیکه  9.8  درصد از بیماران دچار یک حادثه ی بزرگ قلبی عروقی مانند حمله ی قلبی یا سکته مغزی شده بودند.

 دانشمندان دریافتند خطر نارسایی قلبی در بیمارانی  که از داروهای کاهنده ی قندخون برای کنترل دیابت خود استفاده می کردند 14 درصد افزایش یافته است.

 سرپرست محققان دکتر udell  از مرکز قلب پیتر مانک در دانشگاه شبکه ی بهداشت کالج زنان در تورنتو می گوید: علایم واضح نارسایی قلبی عبارتند از: تنگی نفس، خستگی و تورم مچ پا، اگرچه نارسایی قلبی بیماریی جدی است اما به معنای توقف تپش قلب نیست، حدود 105 میلیون نفر در آمریکا به نارسایی قلبی مبتلا هستند.

 او می افزاید: خطر نارسایی قلبی در بیمارانی که بطور تصادفی تحت درمان با داروهای کاهنده ی قندخون جدید یا درمانهای سختگیرانه قرار گرفته یا در استراتژیهای مدیریت دیابت شرکت  داشتند درمجموع 14 درصد افزایش می یابد.

 دکتر Udellمی گوید: این افزایش خطر، بطور مستقیم با نوع درمان دیابت ارتباط دارد، این بدان معناست که برخی از داروها احتمال بروز نارسایی قلبی را بیش از داروهای دیگر بالا می برند.

 نویسنده ی ارشد این تحقیق دکتر Farkouhمی گوید: در حالیکه مصرف برخی از داروها با افزایش خطر نارسایی ارتباط دارند سایر استراتژیهای آزمایش شده نظیر کاهش وزن شدید برای کنترل قندخون با کاهش خطر نارسایی قلبی همراه هستند.

درمجموع نتایج این تجزیه و تحلیل نشان می دهد برای هر کیلوگرم کاهش وزن از طریق استفاده از داروهای پایین آورنده ی قندخون میزان خطر نارسایی قلبی بطور مستقیم 7 درصد افزایش می یابد.

 نویسندگان ابراز داشتند که افزایش نسبی خطر ابتلا به نارسایی قلبی با کاهش 5 درصدی حملات قلبی همراه است.

 آنها همچنین درمحاسبات خود متوجه شدند به ازاء حدود هر 200 بیمار تحت درمان با داروهای دیابت یک پذیرش اضافه تر در بیمارستان به دلیل نارسایی قلبی پس از 4 سال زمان متوسط پیگیری گزارش شده است.

 دکتر Rubin  می گوید: این نتایج می تواند ثابت کند که چگونه  بیماران دیابتی درمعرض خطر بیماری قلبی هستند.

نویسندگان این مقاله می گویند ایالات متحده دارای بالاترین هزینه های تمام عمر مراقبتهای بهداشتی از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 است. بر اساس محاسبات انجام شده هزینه ی تمام عمر مراقبتهای بهداشتی بیماری دیابت در میان آمریکائیان 283 هزار دلار بیشتر از کشورهایی با در آمد متوسط مشابه می باشد.

منبع : diabetestma.org