canker

خیلی از مردم  فرق تبخال وجراحت دور لب یا زخم را نمی دانند. تبخال‌ها به دلیل  ویروس هرپس سیمپلکس در زمان بچگی به وجود می‌آید.وقتی که بچه یا بزرگسال، بزاق دهانش دچار عفونت می شود تبخال بوجود می آید. دکتر مایکل مورای، متخصص درمان خانگی می‌گوید این ویروس  قادر است تا سال‌ها در بدن‌تان به طور  مخفی و بدون فعال باقی بماند، مگر آنکه  عناصری  مثل اضطراب، آنفولانزا یا کارهای توأم با نگرانی آن را فعال کند. دکتر مورای چند درمان خانگی برای تبخال پیشنهاد کرده است.
وازلین
وازلین حاوی یک لایه‌‌ی زخیم محافظتی است و گاهی مواقع مانع از انتقال التهاب به شخص دیگر می‌شود.
گیاه بادر‌نگبویه
دارای خواص ضدویروسی است. در تحقیقی، وقتی از افراد شرکت‌کننده خواسته شد تا بادر نگبویه را روی تبخال خود بمالند، نتایج به دست آمده نشان داد که ظرف ۵ تا ۶ روز تبخال‌شان خوب شد. این گیاه می‌تواند از دفعات بروز تبخال بکاهد.
روغن نعناع
استفاده از روغن نعناع برای درمان تبخال بسیار مؤثر است. این روغن دارای تأثیرات نافذ و قوی بوده و به محض شناسایی ویروس تبخال، به آن حمله می‌کند.
خمیردندان، الکل و نمک
در کتاب «دایره المعارف درمان خانگی» نوشته دکتر مورای آمده است که برای درمان تبخال کمی خمیردندان را با یک قطره الکل و نمک قاطی کرده و بعد این ما‌یه‌ی خمیری را به تبخالتان بمالید. احساس سوزش زیادی را حس خواهید کرد اما تاول‌ها بی‌آنکه پخش یا بزرگ شوند، خیلی سریع خشک می‌شوند.
استفاده از کرم ضدآفتاب
اگر زیاد دچار تبخال می‌شوید، سعی کنید چندان در معرض گرما نباشید. هیچ‌وقت بدون مالیدن کرم ضدآفتاب به صورت و اطراف دهانتان بیرون نروید. دانه‌های تبخال نسبت به گرمای آفتاب تحریک‌پذیری زیادی دارند.
رعایت بهداشت
اولین و مهمترین قدم برای مراقبت و محافظت از خود و خانواده‌تان در برابر شیوع عفونت، رعایت بهداشت درست است. سعی کنید همیشه دست‌هایتان را بشویید به خصوص اگر لب‌ها و دهانتان را لمس کرده‌اید.

منبع : www.alodoctor.ir