Deudas

آیا تاکنون برای شما هم اتفاق افتاده که محل و مکان پول هایتان را فراموش کنید و به یاد نیاورید کجا آنان را قرار داده اید؟

فاطمه خمسه با بیان اینکه دمانس به معنی زوال عقلی است که شایع ترین علامت آن اختلال حافظه است، اظهار داشت: آلزایمر شایع ترین علت دمانس است.

خمسه افزود: دمانس به معنای اختلال عملکرد شناختی مغز است به طوریکه فرد قادر به توانایی انجام عملکردهای روزانه و اجتماعی خودش نیست.

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب با اشاره به اینکه این بیماری پیش رونده است، اظهار کرد: با دارو می‌توان روند رو به پیشرفت آلزایمر را کند کرد اما متاسفانه هنوز درمان قطعی برای آن وجود ندارد.

خمسه؛ شایع ترین علامت آلزایمر را اختلال حافظه دانست و گفت: آلزایمر موجب می‌شود فرد قادر به انجام کارهای روزمره خود نباشد و توانمندی‌ برنامه ریزی را از دست دهد. اختلال در روابط بین فردی و کارهای اجتماعی و در نهایت وابستگی کامل به اطرافیان برای انجام کارها از مراحل بعدی آلزایمر است.

وی افزود: در مراحل اولیه بیماری، حافظه دوررس دیرتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد و فرد اتفاقات همان روز و اخیر را فراموش می‌کند. اطرافیان این بیماران در اوایل بیماری فرد از این شکایت می‌کنند که او خاطرات و اتفاقات قدیمی را به خوبی در حافظه دارد اما اتفاق امروز را از خاطر می‌برد. به عنوان مثال جای پولش را تغییر می‌دهد ولی فراموش می‌کند که پولش را جابه جا کرده است و به دیگران می‌گوید شما پول من را برداشتید یا وسایلش را گم می‌کند.

خمسه با بیان اینکه این افراد به مرور اختلال جهت یابی پیدا می‌کنند، گفت: به این معنی که زمان، مکان و شخص را از دست می‌دهند. در توضیح چگونگی اختلال جهت یابی شخص به عنوان مثال دخترش را با خواهرش اشتباه می‌گیرد یا همسرش را نمی‌شناسد. نشناختن اطرافیان برای اعضای خانواده خیلی دردناک است. آنها در ابتدا نوه‌ها یادشان می‌رود اما خود فرزندان را به یاد دارند و به مرور فرزندان را نیز نمی شناسند.

وی اضافه کرد:‌ اختلال مکان یابی در بیماری که دچار دمانس شده است در اوایل بیماری به این صورت است که مسیرهای غیر آشنا را گم می‌کند و قادر به پیدا کردن آدرس‌ها نیست ولی مسیرهای آشنا را پیدا می‌کند. به مرور مسیرهای آشنا را هم نمی‌شناسد و حتی در منزل هم موقعیت‌ها را تشخیص نمی‌دهد.

خمسه با اشاره به اینکه بیشترین شیوع آلزایمر در سنین بالای 60 سال است عنوان کرد: اما در موارد نادری در سنین 45 سالگی یا 30 سالگی هم دیده می‌شود. هرچه سن بالاتر می‌رود احتمال شیوع دمانس بیشتر است به طوریکه در سنین بالای 80 سال از هر دو نفر یک نفر مبتلا می‌شود.

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب خاطرنشان کرد: میزان شیوع آلزایمر رو به پیشرفت است به طوریکه پیش بینی شده است در سال 2050 بیش از 100 ملیون نفر در جهان دچار بیماری آلزایمر باشند.

 تسنیم ،