d065143411f021840500b378af8ca88c

اگر دوست دارید بعد از زایمانتان شکمی صاف و دورکمری زیبا داشته باشید می توانید با عمل آبدومینوپلاستی این امر را محقق سازید.

بارداری شایع‌ترین علت بدشکلی‏‎های دیواره شکم است. در این دوران پوست نازک می‌شود و خاصیت کشسانی خود را از دست می‏دهد، خط‏‎هایی به نام استریا روی پوست به‌وجود می‌آید و عضلات شکمی از خط وسط فاصله می‌گیرد. این تغییرات معمولا تا چند هفته بعد از زایمان تقریبا به حالت طبیعی برمی‏‎گردند، اما در برخی خانم‏‎ها شکم حتی پس از گذشت زمان زیادی از زایمان تغییری نمی‏‎کند و بزرگ می‏‎ماند. از سوی دیگر، کاهش وزن پس از بارداری نیز باعث شل شدن پوست شکم می‏‎شود. آبدومینوپلاستی یکی از شایع‌ترین عمل‏‎های جراحی زیبایی شکم و كمک‎كننده است. عمل آبدومینوپلاستی به صورت کلاسیک شامل آزاد کردن پوست شکم از چین زیر شکم تا قفسه سینه، جمع کردن عضلات شکم برای رفع شلی آنها، برداشتن پوست اضافی از خط برش پایین شکم و بیرون آوردن ناف از یک برش کوچک در پوست کشیده شده است. گاهی برای کسب نتایج بهتر لازم است پهلوها و ناحیه سر دل هم لیپوساکشن شوند.

هرچند آبدومینوپلاستی یک عمل ساده است و نسبت به سایر عمل‏های جراحی از پیچیدگی کمتری برخوردار است ولی رعایت نکردن نكته‌های علمی می‏تواند باعث ایجاد عوارض شدید و از دست رفتن زیبایی شود. از این رو این عمل باید به‌وسیله افرادی که آموزش کافی دیده‌اند و از تجربه و تبحر کافی برخوردارند، انجام شود. عوارضی که ممکن است به دنبال عمل زیبایی شکم دیده شود، شامل جای زخم نامطلوب، خونریزی، عفونت، تجمع مایع زیرپوست، جوش نخوردن قسمتی از زخم، بی‎‏حسی قسمتی از پوست، ورم طولانی‏ مدت، باز شدن زخم، عدم قرینگی، درد طولانی‏ مدت، لخته شدن خون در پا و احتمال نیاز به عمل مجدد است. این عوارض معمولا با درمان مناسب قابل برطرف شدن هستند. برخلاف آنچه گفته می‏‎شود، آمبولی چربی در عمل جراحی شکم عارضه شایعی نیست.

خانم‏‎هایی که عمل آبدومینوپلاستی را انجام می‏دهند ممانعتی برای بارداری مجددشان ندارند ولی به علت جمع شدن عضلات جدار شکم و باز شدن محدودتر آن، رشد جنین باید به صورت دقیق‏تری پایش شود. مشکل دیگر، شل شدن دوباره جدار شکم پس از بارداری است، بنابراین خانم‏‎هایی که قصد بارداری مجدد دارند، بهتر است عمل زیبایی شکم را به بعد از آخرین زایمان خود موکول کنند.

پزشکان ایران