خط چشم

 

 

کشیدن خط چشم داخل پلک های بالا و پایین چشم، تکنیکی است که زنان برای بزرگتر نشان دادن چشم ها استفاده میکنند.

این روش مورد تایید آرایشگران مشهور نیز هست.

اما دانشمندان دریافتند که خط چشمی که خیلی نزدیک یا داخل چشم کشیده میشود، میتواند به صدمات بلند مدتی منجر شود.

در تحقیقی که توسط دانشگاه کاردیف انجام شد، محققان از سه زن خواستند که با دو روش متفاوت خط چشم بزنند. روش اول استفاده از مداد چشم بالای خط مژه و روش دوم داخل پلک بود.

 

پنج تا ده دقیقه بعد از آرایش از چشم شرکت کنندگان فیلمبرداری شد. محققان مقدار ذرات مداد را که به داخل چشم وارد شده بود شمارش کردند.

دو ساعت بعد معلوم شد که از مداد هیچ ذره ای داخل پلک باقی نمانده است.

دکتر آلیسون Ng (لیدر این تحقیق) می گوید: ما متوجه شدیم که وقتی مداد داخل پلک استفاده شد، ذرات آننیز خیلی سریع تر پخش شدند.

در خیلی از موارد، بیشتر ذره ها به بیرون رانده می شوند اما در عین حال میتوانند به لنزهای تماسی چسبیده و ناراحتی بیشتری ایجاد کرده و چشمها را خشک و حساس کنند.

اگر مداد و خط چشم ها به طور دائم استفاده شوند این حساسیت هم بدتر می شود چون ذرات ریز در چشم باقی مانده و زیاد می شوند.

محققان همچنین فهمیدند که زنانی که مداد چشم را داخل پلک استفاده میکنند، 15 تا 30 درصد بیشتر در معرض آلودگی چشم هستند.

متخصصان هشدار دادند که پس مانده های مداد چشم می تواند به طور جدی به چشم ها آسیب زده و به عفونت، تحریک و تاری دید منجر شود.

البته دکتر آلیسون Ng می گوید که مداد چشم را نمیتوان از رژیم زیبایی حذف کرد، پس توصیه می کند: قبل از هر بار استفاده مداد چشم را بتراشید تا اگر آلودگی یا چیزی به آن چسبیده از بین برود. با این کار از عفونت چشم جلوگیری می کنید.

و یادتان باشد که قبل از خواب به طور کامل آرایش چشم را پاک کنید.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.