ghodrate-barvari-taghzie

رژیم غذایی خوب میتواند قدرت باروری را بهبود دهد. در این بخش 10 ماده غذایی را معرفی می کنیم که به قدرت باروری کمک می کند و قدرت باروری افزایش پیدا می کند. از هر هفت زوج ، یک زوج در فرزندآوری مشکل دارند. ایزابل اوبرت (مشاور تغذیه) بر این باور است که رژیم غذایی خوب میتواند روی سلامتی اسپرم ها و منی قبل از لقاح تاثیر بگذارد.

اوبرت می گوید : رژیم غذایی سرشار از مواد معدنی، ویتامین ها، چربی های ضروری و پروتئین، میتواند بدن مردان و زنان را بهتر برای لقاح آماده کند.پس تغذیه خوب برای یک باوری خوب خیلی مهم است.

خیلی از افراد تغذیه خوب را فراموش و رها کرده تا زمانی که تشکیل خانواده می دهند، زمان باروری ممکن است چیزی که قبلا بوده نباشد.

به این ترتیب ما بیشتر در معرض اختلال های شیمیایی در هورمون ها، صدمات رادیکال های آزاد به کیفیت منی و اسپرم و البته استرس بسیار، که این موارد می تواند اثرات منفی گسترده ای روی بدن ما داشته باشند.

این مشاور تغذیه توضیح می دهد که چگونه سلامتی اسپرم و منی قبل از پیوند می تواند روی نتیجه بارداری و سلامتی کودک در سراسر زندگی اش تاثیر بگذارد.

اوبرت اضافه می کند: من فکر می کنم غذاها علاوه بر داشتن انواع مواد مغذی باید سرگرم کننده، خوشمزه، رنگارنگ و فوق العاده هم باشند.

«ما نباید فقط برای زنده ماندن غذا بخوریم!»

و اما 10 ماده غذایی عالی برای کمک به باروری زوج ها….

 

آوکادو

آوکادو پر از مواد معدنی، ویتامین ها، چربی های ضروری، پروتئین، کربوهیدارت و فیبر است.

این میوه یک منبع عالی از ویتامین E است که محققان می گویند میتواند برای بهبود پوشش داخلی رحم و کمک به لانه گزینی جنین مفید باشد.


درباره علائم لانه گزینی (پس از لقاح) بیشتر بدانید


 

کدو حلوایی

کدو سرشار از بتاکاروتن است که به تولید هورمون پروژسترون کمک کرده و یک تحقیق نشان داده که میتواند کیفیت و تعداد اسپرم را بهبود دهد.

 

چغندر

چغندر سرشار از نیترات و منبع شگفت انگیزی از رسوراترول آنتی اکسیدان است که به مبارزه با ناباروری مرتبط با سن شناخته شده است.

 

ماهی سالمون

سالمون برای سیستم قلب و عروق مفید بوده، عملکرد مغز را بهبود داده و سلامت چشم را حفظ می کند.

این ماهی منبع پروتئین و سرشار از مواد مغذی مثل امگا 3 ضدالتهابی است که بر ضد ناباروری زنان کار می کند.

 

انار

انار نماد باروری در ایران باستان بوده است، و امروزه تحقیقات نشان داده اند که نوشیدن آب انار در طول دوره بارداری ممکن است از صدمات مغز در کودک پیشگیری کند.

انار سرشار از ویتامین C و K ، اسید فولیک و دیگر مواد معدنی است.

 

تخم مرغ

تخم مرغ منبع پروتئین ، چربی های ضروری و کولین است.

تحقیقات نشان دادند که کولین می تواند به نفع رشد جنین کار کرده و حتی اثر پایداری در رشد کودک داشته باشد.

 

گردو

گردو سرشار از خواص ضدسرطانی است، و به مبارزه به خطر ابتلا به سرطان پروستات و سینه کمک می کند.

گردو به خصوص برای سلامتی و سرعت اسپرم مفید است.

 

کینوآ

ماده غذایی فوق العاده کینوآ فاقد گلوتن بوده و بسیار مغذی است، و همین امر آن را یک جایگزین عالی برای نشاسته غلاتی مثل گندم بلغور می کند.

کینوآ یک منبع همه کاره پروتئین است که قبل از بارداری و در طول دوره بارداری نیاز است.

 

آب تره

آب تره حاوی ویتامین C ، K ، کلسیم، بتاکاروتن، آهن و ید است و مطالعات نشان داده اند که خواص ضدسرطانی داشته و به ترمیم صدمات وارده به DNA کمک می کند.

 

مارچوبه

مارچوبه حاوی مقدار زیادی ویتامین C و اسید فولیک است که در تحقیقات اثبات شده که برای بهبود باروری زنان و مردان مفید است.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.