peanuts

 خوردن مغزهای آجیل بویژه بادام زمینی به  دلیل  بخشی از یک رژیم غذایی سالم برای  تندرستی قلب خوب می باشد. دراین تحقیق جدید که در دسته علوم تغذیه ی دانشکده ایالتی  پنسیلوانیا اجرا شد، محققان دریافتند استفاده از بادام  زمینی با اینکه چربی زیادی دارد اما  سالم است،   و به سلامت قلب کمک  می کند.

 محققان شرکت کنندگان را در دو گروه طبقه بندی  کردند:  به گروه اول روزانه نوشیدنی (shake)حاوی 3 اونس (85 گرم) بادام زمینی آسیاب شده دادند و گروه دوم نوشیدنی فاقد بادام زمینی مصرف کردند  بغیر از این تفاوت  سایر اجزاء تغذیه ای  برای هر دو گروه  مشابه  و یکسان بود.

 محققان پس از آزمایش دریافتند که سلامت قلب و عملکرد عروق  گروه اول بهتر از گروه دوم می باشد.

 نتایج آزمون سلامت قلب توسط محققان نشان می دهد  خطر آترواسکروز و بیماری عروق کرونر برای گروهی که بادام زمینی می خوردند بهتر از گروه دوم (گروه کنترل ) است.

 سلامت قلب یکی از نگرانی های اصلی برای افراد مبتلا به دیابت است در برخی مطالعات مشخص گردید که بیش از 80 درصد از افراد مبتلا به  دیابت بر اثر بیماری قلبی جان خود را ازدست می دهند.

با گذشت زمان، قرار گرفتن درمعرض قندخون بالا به مدت طولانی سبب تخریب سرخرگها شده ومنجر به تنگ شدن و گرفتگی عروق می گردد (مسدود شدن سرخرگها).

انجام اقداماتی برای بهبود سلامت قلب حیاتی است بنابراین برای افراد مبتلا به دیابت بادام زمینی  یک میان وعده ی سالم است و به عنوان  بخشی از یک رژیم غذایی سلامت باید  مدنظر باشد.

نویسنده ی ارشد این مقاله Xiaoran Liuمی گوید: تحقیقات قبلی در این زمینه نشان می دهد مصرف بادام  زمینی  دو بار درهفته  به کاهش خطر بیماری عروق کرونر کمک می کند. نتایج این تحقیق از تأثیرات حفاظتی مصرف بادام  زمینی  برسلامت سرخرگها حمایت می کند.

منبع : diabetestma.org