Middle-aged

 

در یک مطالعه غافلگیر کننده نشان داده شد که افراد چاق میان سال در مقایسه با افرادی که وزن سالمی داشتند، نزدیک به 30 درصد کاهش معنی دار و قابل توجهی در ابتلا به زوال عقل داشتند.

 

این یافته های براساس پرونده پزشکی نزدیک به دو میلیون نفر پیدا شد که در تضاد با نتایج برخی از پژوهش های انجام شده است که می گویند چاقی به افزایش خطر ابتلا به زوال عقل منجر می شود.

پروفسور Pocock می گوید: نتایجی که ما پیدا کردیم ، راهی جدید برای جستجوی عوامل محافظت در برابر زوال باز کرده است.

Pocock اشاره می کند که اگر ما بتوانیم بفهمیم که چرا افرادی با BMI بالا (شاخص توده بدن) کاهشی در خطر ابتلا به زوال دارند، ممکن است محققان دیگر هم بتوانند از این بینش برای گسترش درمان های جدید برای زوال عقل استفاده کنند.

برای انجام این مطالعه، محققان پرونده نزدیک به دو میلیون نفر (1958191) با متوسط سن 55 سال در آغاز دوره ی مطالعه ، و متوسط (میانگین) BMI از 26.5 کیلوگرم که معمولا به عنوان اضافه وزن طبقه بندی میشد را تجزیه و تحلیل کردند.

در حد فاصل نه سال پیگیری، نزدیک به پنجاه هزار نفر (45507)به زوال عقل مبتلا شدند.

افراد میان سال دارای کسر وزن نسبت به کسانی که در این تحقیق با عنوان وزن سالم شناخته شدند ، 34 درصد بیشتر احتمال داشت که به زوال عقل مبتلا شوند و این امر خطر ابتلا به زوال عقل را حتی 15 سال بعد از کمبود وزنی که ثبت شده بود افزایش داد.

محققان اشاره کردند: چون BMI شرکت کنندگان در میان سالی افزایش پیدا کرده بود، خطر زوال عقل کاهش پیدا کرد، افراد خیلی چاق (BMI بیشتر از 40 کیلوگرم) نسبت به کسانی که در محدوده وزن طبیعی بودند، 29 درصد کمتر احتمال داشت مبتلا به زوال عقل شوند.

NawabQizilbash می گوید: علت اینکه چرا BMI بالا ممکن است با کاهش خطر ابتلا به زوال عقل همراه باشد مشخص نیست و باید بیشتر به آن پرداخت تا متوجه شویم چرا این مورد ممکن است.

Qizilbash ادامه می دهد: اگر وزن بالا در میانه زندگی در برابر زوال عقل محافظت میکند، دلیل این ارتباط معکوس در حال حاضر مشخص نیست. خیلی از موضوعات مختلف مربوط به رژیم غذایی، ورزش، عوامل ژنتیکی، سستی، تغییر وزن میتواند نقشی داشته باشند.

این تحقیق در مجله the journal The Lancet Diabetes and Endocrinology منتشر شده است.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.