491066795
این سوال برای اکثر خانم های باردار که نزدیک به زیمانشان است پیش  می آید که آیا می توانند قبل از زایمان و هنگام احساس درد چیزی میل کنند و آیا این امر خطری برای آنان در حین زایمان ایجاد نمی کند

این که در گذشته ها وقتی دردهای زایمان مادران شروع می شد به آنها فقط آب و یخ می دادند، اتفاقی است که به زمان های دور تعلق دارد. ظاهرا غذاخوردن در زمان زایمان دیگر یک تابو نیست. برای خانم های باردار که زایمان آنها با خطر چندانی روبرو نیست، خوردن غذا و مایعات درلحظات پیش از زایمان که درد زایمان شروع شده ضرری ندارد. آنالیز اخیر «کاچران لایبرری» در این رابطه از پنج تحقیق صورت گرفته روی 3000 زنی که دردهای زایمان آنها شروع شده و تقریبا به بیهوشی عمومی نیاز داشتند چنین نتیجه گیری کرده است. در جریان این تحقیق مشخص شد که هیچ خطری درصورت خوردن و نوشیدن غذا در زمانیکه آنها خود را آماده زایمان می کنند، وجود ندارد. پس چرا در اتاق زایمان غذا خوردن برای خانم ها ممنوع اعلام شده است؟ پزشکان ورود غذا به اتاق زایمان را در دهه چهل میلادی ممنوع کردند. نگرانی آنها این بود که بیهوشی عمومی ممکن است مادرهایی که در انتظار زایمان به سر می برند را با ریسک بالا آوردن روبرو کند و باعث شود که غذای داخل معده آنها به ریه ها وارد شود.
اما امروز شرایط تغیر کرده است. متخصصان می گویند:«بیهوشی خیلی متفاوت تر و ایمن تر از قبل شده و در خیلی از موارد خانم ها با بیهوشی موضعی سزارین می کنند و دیگر خبری از بیهوشی عمومی نیست و چنین ریسک هایی دیگر وجود ندارند. ضمن اینکه غذا نخوردن موقع شروع دردهای زایمان تضمینی بر معده خالی شخص نیست و تحقیقات نشان داده که اجازه غذا خوردن به خانمها می تواند باعث شود که زمان انتظار برای زایمان تا 90 دقیقه کاهش یابد. البته این درست است که خیلی از خانمها زمانیکه می خواهند وضع حمل کنند به هیچ وجه به خوردن غذا فکر هم نمی کنند.
اما اگر شما برای چند ساعت متوالی درد زایمان داشته باشید ، یک غذای کوچک می تواند به بازیافتن دوباره انرژی کمک کند.» یک متخصص زنان و زایمان در دانشگاه لیورپول می گوید: «ما می دانستیم که خیلی از خانمها محدودیت غذا خوردن موقع شروع درد زایمان را ناخوشایند می دانستند و این موضوعی برای نگرانی آنها بود و از خود سوال می کردند که چطور برای چند ساعت بدون غذا و مایعات بمانند. به خصوص که عضلات رحم به سختی در حال کار کردن هستند» اما همچنان کنگره پزشکان بیماری های زنان و زایمان آمریکا می گوید که غذا در زمان شروع دردهای زایمان خوب نیست و توصیه می کند که خانمهایی که زایمان آنها با پیچیدگی هایی روبروست، مایعات سبک نظیر آب و آب میوه بدون پالپ، نوشیدنی گازدار، چای روشن، قهوه تیره و نوشیدنی های انرژی زا بنوشند. اما سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند که بیمارستان ها از دخالت کردن در خوردن و آشامیدن غذای خانمهایی که بارداری انها با خطری مواجه نیست، پرهیز کنند. به همین دلیل یک سری از بیمارستان های آمریکایی هم به خوردن غذاهای سبک نظیر ساندویچ و سوپ و بستنی یخی و پوره سیب در موقع زایمان چراغ سبز نشان می دهند.
چه چیزی برای شما خوب است؟ اگرفکر می کنید که می خواهید در زمان زایمان غذا بخورید، با پزشک خود دراین باره مشورت کنید. پزشکان باید در جریان این قضیه باشند تا بتوانند توضیحات لازم را ارائه دهند و خانم ها هم باید حق انتخاب دراین رابطه داشته باشند.
نی نی بان