2

 

مهمترین مسئله در مورد تغذیه بچه‌ها تنها غذا خوردن و لذت بردن و انباشتگی شکم نیست و لذت بردن گرچه لازم است اما برای تامین نیازهای بدن ما کافی نیست و ما باید مواد غذایی را طوری انتخاب کنیم که در جهت تامین نیازهای بدن به ریز‌مغذی‌ها و درشت‌مغذی‌های مورد نیاز کودکان جهت رشد فکری و جسمی باشد. 

صبحانه مهمترین وعده غذایی برای هر فردی به ویژه کودکان است که نباید در مورد آن سهل‌انگاری کرد و با رعایت تنوع، تعادل، تناسب که به اصل طلائی متخصصین تغذیه جهان است نیازهای اساسی بدن را در طول روز تامین کرد.

با رعایت تنوع غذایی هم اشتیاق کودکان به صبحانه بیشتر می‌شود و هم تمامی نیازهای بدن به درشت مغذی‌ها و ریز‌مغذی‌ها تامین خواهد شد تا هیچ گروهی از مواد غذایی از قبیل؛ غلات،‌ نان، مواد پروتئینی  را از دست ندهیم.

نخوردن صبحانه در کودکان سبب بی‌حالی و بی‌حوصلگی و مایل نبودن به جست‌وخیز که لازمه ساختاری عضلات و استخوان‌های در حال رشد و شکل‌گیری هستند خواهند شد، همچنین کاهش تمرکز و یادگیری کودکان را در پی خواهد داشت و اگر ادامه پیدا کند حتی در یادآوری آنچه که فرا گرفته نیز دچار مشکل خواهد شد.

با بیان اینکه مادران می‌توانند با در نظر داشتن تنوع غذایی در طول هفته اشتیاق کودکان را به خوردن صبحانه افزایش دهند، : ستون صبحانه هر روز باید در بردارنده کربوهیدرات‌های پیچیده و غلات و یا فرآورده‌هایی که ترکیب‌هایی از حبوبات و غلات است به علاوه یک ماده پروتئینی به عنوان مثال؛ شیر یا تخم‌مرغ یا فرآورده‌های گوشتی باشد و گاه پنیر می‌توان با غنی‌سازی پروتئینی که به صورت پنیر مصرف می‌کنیم از گردو یا کنجد نیز استفاده کنیم.

در کنار این مواد غذایی سبزیجات تازه و میوه‌های فصل و یا آبمیوه‌های تازه را نیز در برنامه هفتگی صبحانه خانواده بگنجانید تا با رعایت این تنوع غذای هم ما و هم فرزندان‌مان در طول روز از توان بدنی بالاتر و قدرت یادگیری افزون‌تر برخوردار شوند.

منبع-خبرنگاران جوان